Գյումրիի և Վանաձորիի տեխնոլոգիական զարգացման ուրվագիծը
Վլադ Կարախանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
Ինովացիոն ոլորտի զարգացումը Հայաստանում ակնհայտ է: Պետական և մասնավոր սեկտորի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերը տալիս են իրենց ցանկալի արդյունքը: Այս գործընթացին զուգընթաց կարևոր է ոլորտի զարգացումը ապահովել հնարավորինս համաչափ: Այդ նպատակով ծրագրերը կենտրոնացած են ոչ միայն մայրաքաղաքում, այլ նաև մարզերում: Այդ ծրագրերից մեկը վերաբերում է Վանաձորին և Գյումրիի տեխնոլոգիական համալսարաններին:
Դրանց զարգացմանն ուղված ծրագրերը կնպաստեն Երևանի ու մարզերի միջև անհամամասնությունների կրճատմանը, գործարար և ներդրումային միջավայրի բարելավմանը, փոքր և միջին բիզնեսի խթանմանը,Շիրակի և Լոռու մարզերի սոցիալ-տնտեսական հիմնախնդիրների լուծմանը։
Մարզային քաղաքների զարգացումը հնարավորություն կընձեռի ոչ միայն կրճատել վերջիններիս և Երևանի միջև սոցիալ-տնտեսական զարգացման անհամամասնությունները, այլև բարձրացնել դրանց դերը որպես տնտեսության տարբեր բնագավառներում մրցակցային առավելություններ ունեցող տարածաշրջանային կենտրոններ` ապահովելով տարածքային անհամաչափությունների համահարթեցումը և արդյունքում` երկրի կայուն տնտեսական աճը:
Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնում տեղակայվել են 23 տեղական և օտարերկրյա կազմակերպություններ: Կենտրոնի առկա կիրառելի տարածքի զբաղվածությունը կազմում է 99%: Ծրագրի իրականացման արդյունքում ստեղծվել են 120 նոր աշխատատեղեր:
Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնի զարգացման այս տարվա ծրագրով տեղի կունենա առնվազն 100 տեխնոլոգիական մասնագետների պատրաստում և վերապատրաստում, առնվազն 10 թիմերի և ընկերությունների համար բիզնես աջակցության և խորհրդատվական ծառայությունների տրամադրում:
Մարզային զարգացման գործընթացը հնարավորություն կտա լուծել մի քանի օրակարգային հարց: Կարևոր է, որ պետության կողմից տրվող աջակցությունն իրականացվի բարեխղճորեն:
Մեդիադեմքերը խորհուրդ են տալիս իրենց սիրելի գրքերը ԱՄՆ դեսպանատան մոտ պայթյnւն է տեղի ունեցել մեքենայում՝ հրդեհի բռնկումով Իրենց` պարգևավճարներ, իսկ թոշակառուն չգիտի ինչպես ծախսի թոշակըԲովանդակային քննարկում՝ բաժանարար խոսույթի փոխարեն․ Շաքե ԻսայանՖեյսբուքի սրտկներից դուրս իրական կյանքն է, որտեղ փոփոխությունների սպասում կա և լինելու է փոփոխություն, լինելու է Ուժեղ Հայաստան. Մարիաննա ՂահրամանյանԹուրքիայի Արտգործնախարարը հայտարարեց, որ աջակցում են ՓաշինյանինԱդրբեջանական բենզին կգնե՞ք ԶՊՄԿ-ում «Գիրք նվիրելու օրը» անակնկալներով անցավԱմենաինտելեկտուալ, ամենամեծ, ամենահայրենասեր, ամենա–ամենա՝ Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանը ծնվել է հենց այս օրը. Մհեր ԱվետիսյանԵրեկ սպանված Արսեն Վարդանյանը երգիչ է․ նոր մանրամասներ արտառոց դեպքից Պարտադիր կանխարգելիչ հետազոտություն անվճար, տարեկան մեկ անգամ. Հրայր ԿամենդատյանՍուրեն Սուրենյանցը ներկայացրեց «Ոչ Արևմտյան Ադրբեջանին» ժողովրդական շարժումը (տեսանյութ) Արցախի վերահայացումը մեր քաղաքական ուղեգծի առանցքային տարրերից մեկն է լինելու. Ավետիք Չալաբյան Մեր բանակը կարող է կրկին լինել ամենահզորը տարածաշրջանում․ Ավետիք ՉալաբյանՀրդեհ է բռնկվել Թումանյան փողոցում գործող սննդի կետերից մեկի նկուղային հարկում Պետությունը պետք է աջակցի կրթությունից հետո համայնք վերադարձող երիտասարդին․ Ցոլակ ԱկոպյանԹուրքիան և Ադրբեջանը չպետք է թելադրեն Հայաստանի ապագան․ Արմեն ՄանվելյանՎթար՝ Աշտարակում, բախվել են «Opel», «Ford» ու բեռնատար «Գազել», 2 վիրավոր կա Բագրատ Սրբազանի կալանքը երկարաձգվեց ևս 2 ամսով Մեկնարկել է «Հաղորդակցության եղանակների բարեկամության մոնիթորինգ - 2025» շնորհանդեսը (լուսանկարներ, տեսանյութ)Թրամփի վարչակազմի պաշտոնյաները ծրագրում են Գազայում կառուցել 5000 հոգանոց ռազմաբազա Աշտարակ-Վաղարշապատ ճանապարհին մեքենաներ են բախվել. կան տուժածներ Խոշոր հարկատուների առանցքային դերը ՀՀ պետական բյուջեումՍպասվում է կարճատև անձրև. օդի ջերմաստիճանը կնվազի Պայթյուն՝ մետրոյում․ ի՞նչ է հայտնիԲուկայո Սական նոր երկարաժամկետ պայմանագիր է կնքել «Արսենալի» հետ Ինձ են դիմել «Համահայկական ճակատ» շարժման կազմում գործող համանուն կուսակցության և «Ժողովրդական աշխարհազոր»-ի մի խումբ մեր հայրենակիցներ. Արշակ ԿարապետյանՎերադարձնենք լավատեսությունը հայ գյուղացուն. այգիներում չմթերված բերք չի՛ մնալու. տեսանյութՄահացել է «ՌոբոՔոփ»-ի և «Գաղտնի նյութեր»-ի աստղ ՆունանըԳործարանի տանիքը փլուզվել է․ հնարավոր է՝ փլատակների տակ մարդիկ լինենԱրարատԲանկի գլխավոր հովանավորությամբ տեղի ունեցավ ԿարդաLove 5-րդ հոբելյանական փառատոնը ԱՄՆ զինnւժը դիրքավnրվում է Իրանին հնարավոր հшրվածներ հասցնելու համար. The New York Times Եվրախորհրդարանի պատգամավորը ԵՄ-ին կոչ է արել գործնական քայլեր ձեռնարկել Բաքվում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման ուղղությամբ Որոշ ժամանակ գազ չի լինի Հրդեհ է եղել երևանյան սննդի կետերից մեկի նկուղային հարկում Անփոխարինելի օգնական խոհանոցում. ինչպես և ում կողմից է այն ստեղծվել. «Փաստ»ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԱՅՍ ՕՐԸ (19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ). Նախագահական երեք ընտրություն Հայաստանում. «Փաստ»Խնդրում ենք թոշակառուներին մինչև մարտի 1-ը քարտեր ձեռք բերել, այլապես պիտի առաքենք տուն․ Թորոսյան Հունիսյան ընտրությունները՝ յուրատեսակ հանրաքվե. արտաքին հետաքրքրություններն ուժգնանում են. «Փաստ»Պետական պարտքի բեռը ՀՀ քաղաքացիների ուսերին է. Նաիրի Սարգսյան Ադրբեջանի նախագահն աշխատանքային այցով Վաշինգտոնում է Ինքնիշխանության հսկայական զիջում. «Փաստ»Հայաստանում արձանագրվել է «Չիկունգունիա տենդ» հիվանդության դեպք ԱՄՆ-Իրան հարաբերությունները հասել են եռման կետի Երևանը վերածվել է 30-ականների Չիկագոյի Մոսկվան կոշտ զգուշացում է անում երկաթուղու հարցով Կառուցելու ենք առաջադեմ, տեխնոլոգիական և մարտունակ բանակ․ Ավետիք Քերոբյան«Ժորժս աստվածային տղա է, նա ինձ վերևից հսկում է, ամենադժվար պահերին ինձ ծանր վիճակից հանում». սերժանտ Ժորժ Գևորգյանն անմահացել է նոյեմբերի 2-ին Ճարտարում. «Փաստ»Իրականում ավագ դպրոցում սովորելը պիտի բարդ լիներ, որ հետո շրջանավարտները հանգիստ ընդունվեին բուհեր. Մենուա ՍողոմոնյանԿրթությունն ու մշակույթը` Սամվել Կարապետյանի ուշադրության կենտրոնում