Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից ձեռք բերված «Armsat-1» արբանյակն իր առաքելությունն ավարտել է 2025 թվականի վերջին ամիսներին: Այս կապակցությամբ իշխանություններն արդեն հայտարարել են նոր արբանյակ կամ արբանյակների խումբ ձեռք բերելու հնարավորությունը դիտարկելու մտադրության մասին, որոնք նախատեսված կլինեն Երկրի հեռահար զոնդավորման և տիեզերական լուսանկարահանման համար: Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 16-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:
Նրա խոսքով՝ կառավարությունը լրջորեն քննարկում է երկրի արբանյակային հնարավորությունների ընդլայնման տարբերակները, սակայն ընդգծում է սկզբունքային տարբերությունը արբանյակների տարբեր տիպերի միջև:
Այս համատեքստում նա անդրադարձել է «HayaSat-2» նախագծին՝ շեշտելով, որ նմանատիպ նախաձեռնությունները Հայաստանի համար բացառիկ արժեք ունեն նախևառաջ գիտության, հետազոտությունների և նորարարությունների տեսանկյունից, քանի որ թույլ են տալիս երկրի ներսում ձևավորել սեփական կարողությունները, գիտելիքները և ինժեներական փորձը՝ արբանյակների նախագծման և արտադրության ոլորտում:
Այս համատեքստում նախարարը նշել է, որ արբանյակների ստեղծման աշխատանքները կրում են զուտ գիտահետազոտական բնույթ և կորակվեն որպես R&D, ինչը թույլ է տալիս նման նախագծերին հավակնել պետական աջակցության գործող և պլանավորված ծրագրերին մասնակցությանը: Ըստ Հայրապետյանի՝ արդեն իսկ գոյություն ունեն բավարար քանակությամբ պետական օժանդակության գործիքներ և մեխանիզմներ, որոնցից գործընկերները կարող են օգտվել նմանատիպ նախաձեռնությունների զարգացման ժամանակ: