Շուշանին քլնգեցիք, հանգստացա՞ք, էլ սահմանին զինվոր չի զոհվելու՞, չէ՞
Արման Հայրապետյանը Ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
Էս թեմային չէի ուզում անդրադառնալ, բայց չկարողացա: Էդքան ընկերներիս մեջ միայն մի քանի հոգու գրառումներում հանդիպեցի անդրադարձ մեդալի երկու կողմերին էլ: Մեծ մասը միայն Շուշանի մեկնաբանության վրա էին ֆիքսվել: Որ իր մեկնաբանությունը պատասխանն էր «ազգիցս նողկալու» մասին մեկնաբանությանը, դա ոչ մեկին ոնց որ թե չէր էլ հետաքրքրում:
Հիմա ուզում եմ հարցնել, ո՞նց ա, Շուշանին քլնգեցիք, հանգստացա՞ք:
Էլ սահմանին զինվոր չի զոհվելու՞, չէ՞: Թե որ մեկը հիստերիկ բան ա գրում էն մասին, որ ոչ մեկս չի հասկանում զոհված զինվորի ծնողների ցավը, որ նողկում ա երկրիցս, ազգիցս, որ պաշտպանության նախարարը ու պետությունն են մեր զինվորներին սպանում, ոչ թե թուրքը, դրանից ա թուրքը դադարելու ա սահմանին մեր տղերքին սպանել: Ազգովի ռազմագետ ենք դառել, թե բա ինչի՞ ենք մատղաշ տղերքին սահման ուղարկում: Որովհետև ՊԱՏԵՐԱԶՄ Ա, որովհետև ստեղ` Երևաններում, Արմավիրներում ու Արտաշատներում խաղաղ ա, բայց սահմանին պատերազմը չի դադարել երբեք ու այդ սահմանները պահել ա պետք, որ մենք ստեղից կարողանանք զարմանալ թե ինչի են մատղաշ տղերքին սահման ուղարկում:
Որովհետև էդքան պայմանագրային զինծառայողներ չկան, որ բոլոր դիրքերում միայն պայմանագրայիններ լինեն, իսկ պոտենցյալ պայմանագրային դարձողներն էլ բավարարվում են ֆեյսբուքում մեկնաբանություններ գրելով,
Որովհետև մենք ապրում ենք պատերազմական գոտում ու եթե վաղը պատերազմ սկսի, այդ նույն մատղաշ տղերքն են պատերազմ մեկնելու ու պատկերացրեք թե ինչ կլինի, եթե իրենք դիրքերի մասին պատկերացում կազմեն միայն այդ ժամանակ, ու երբ դիվերսիոն փորձերը լինեն ոչ թե ամսական մի քանի անգամ, այլ օրական մի քանի անգամ,
Որովհետև ժամկետային զինծառայողները 18-23 տարեկան են, կախված նրանից բուհ ավարտած են թե ոչ, իսկ դա էն տարիքն ա, երբ զգոնությունն ու արագությունը տեղում ա, երբ փորձի պակասը լրացվում է մարմնի ու ուղեղի ճկունության հաշվին (բանակ դրա համար են այդ տարիքում, տանում ոչ թե ասենք 30 կամ 40 տարեկանում):