Այս հոդվածը գրել եմ ուղիղ մեկ տարի առաջ: Հիմնական մեսիջը  ռուսներին՝ բրատ, եթե մենք ձեզ այսքան պետք ենք, ինչու՞ եք դուք մեր նկատմամբ այդքան ցինիկ և անտակտ: Այս օրերին, երբ ռուսական օդանավի խոցման հետ կապված հսկայական էմոցիոնալ ալիք է բարձրացել, թերևս արժե վերընթերցել և մեր արտաքին քաղաքականության նահապետներին հուշել, որ ստրկական նվիրումի փոխարեն միգուցե փորձեիք ձեր մոսկովյան պապաներին հասկացնել, որ առջևում սև օրեր կան ու հնարավոր է, որ առանց նավթի ու այլ ռեսուրսների ձեզ մի օր պետք գանք օրհասական պահերին...
Անկեղծ ասած վերջին շրջանում ինձ զարմացնում է այն կատարյալ ներդաշնակությունը, որ գոյություն ունի Հայաստանի իշխանության և ընդդիմության միջև՝ կապված ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հետ: Ներդաշնակությունը՝ ներդաշնակություն, սակայն առ այսօր չի խոսվում այն մասին, թե մեր գլխավոր դաշնակից երկրում ինչպիսի կտտանքների և տարատեսակ ճնշումների են ենթարկվում հայերը՝ առիթ, անառիթ...
Ասես բոլորը մոռացել են, որ քաղաքական և տնտեսական գործոններից զատ կա մեկ այլ, շատ կարևոր մարդկային գործոնը, երբ Ռուսաստանում գտնվելն իսկ մեր շատ հայրենակիցների համար իսկական փորձություն է և դժոխք...
Գոնե ընդդիմությունը պետք է մեսիջներ հղեր Ռուսաստանի իշխանություններին, որ Մոսկվայի փողոցներից անդուր և վտանգավոր վայր հայերի համար գոյություն չունի, և նման հսկայածավալ քաղաքական համակարգ կառուցելուց առաջ, թերևս, արժեր կատարել ներքին, ներպետական կառուցվածքային փոփոխություններ: Ինչու հենց ընդդիմությունը, որովհետև մեր իշխանությունների բութ անտարբերությունը արտերկրում բնակվող հայերի ճակատագրերի նկատմամբ համաշխարհային հռչակ ունի:
Հիշենք թեկուզ Հրաչյա Հարությունյանի մասնակցությամբ պոդոլսկյան ողբերգության դեպքը, երբ դժբախտ պատահարի պատճառով հայատյացության մեծ ալիք բարձրացավ Ռուսաստանում, անգամ հեռուստաեթերը լցվեց հակահայկական աղբով: Դա, անշուշտ, կուտակված հայատյացության դրսևորում էր, իսկ այդ ժամանակ բյուջեի հաշվին հետույքները էկզոտիկ երկրներում թրջող չինովնիկները այդպես էլ չկապնվեցին Ռուսաստանի իրենց ալկոգոլիկ գործընկերների հետ, որպեսզի պահաջեն վերջ տալ հայատյացության տարածմանը Ռուսաստանում: