Ինչ կկատարվի Ձեր օրգանիզմի հետ, եթե ամեն օր ձու ուտեք
Ձուն ամենաօգտակար մթերքնեից մեկն է։ Այն պարունակում է մեծ քանակությամբ երկաթ, ամինաթթուներ և հատաօքսիդանտներ։ Ձու ընտրելիս պետք է միշտ վերցնել օրգանականը, քանի որ դրանք չեն պարունակում հորմոններ և հակաբիոտիկներ։
Մեր օրգանիզմը արտադրում է 11 անփոխարինելի ճարպաթթու, որոնք անհրաժեշտ են օրգանիզմի ճիշտ կենսագործունեության համար, իսկ ձուն պարունակում է մնացած 9 ճարպաթթուները, որոնք նույն չափ կարևոր և անհրաժեշտ են։ Ինչպես փաստումեն գիտական շատ հետազոտություններ, հենց այդ 9 ճարպաթթուների պակասը կարող է հանգեցնել քրոնիկ հոգնածության, անառողջ մաշկի և մազաթափության, ինչպես նաև դա կարող է թուլացնել իմունային համակարգը։
Այսպիսով, ձվի կանոնավոր օգտագոծումը կապահով հետևյալ առավելությունները մեր օրգանիզմի համար։
Ձուն ամրացնում է իմունային համակարգը
Օրական 1 – 2 ձուն կարող է օգնել ձեզ պայքարել զանազան վարակների դեմ, քանի որ ձուն հարուստ է սելենով՝ ինչը իմունային համակարգի կարևոր միկրոէլեմենտներից է։
Ձուն նվազեցնում է հուզմունքը և սթրեսը
Ձուն պարունակում է անփոխարինելի ճարպաթթուներ, որոնք սատարում են հոգեբանական առողջությանը։ Բացի այդ ձուն խթանում է սերոտինի արտադրմանը, որը հանգստության և բարձր տրամադրության համար պատասխանատու նեյրոմեդիատոր է։
Ձուն խթանում է ոսկորների և ատամների ամրությանը
Ձուն, արևի շողերի հետ մեկտեղ, համարվում է վիտամին D –ի լավագույն աղբյուրը։ Այս վիտամինը չափազանց կարևոր է ոսկորների և ատամների պատշաճ աճի և ամրության ապահովման համար։ Բացի դա, այդ վիտամինը խթանում է կալցիումի յուրացմանը, ինչը անհրաժեշտ է ճիշտ նյութափոխանակություն, լավ մարսողություն և առողջ սիրտ ունենալու համար։
Ձուն լավացնում է ուղեղի ճանաչողական գործառույթը
Ձուն պարունակում է քոլին՝ միացություն, որը օգտակար է մտավոր գործառույթին։ Ինչպես փաստում են հետազոտությունները, քոլինի պակասը բարձրացնում է դեմենցիա (խելագարություն), նյարդաբանական խանգարումներ, Ալցհեյմերի հիվանդություն և ճանաչողական խանգարումներ զարգացնելու հավանականությունը։
Ձուն լավացնում է մաշկի վիճակը
Ձուն պարունակում է մեծ քանակությամբ վիտամիններ, որոնք օգտակար են մազերի արագ աճի, մաշկի և տեսողության լավ վիճակի, ինչպես նաև լյարդի ճիշտ գործառությը ապահովելու համար։ Ձուն հատկապես հարուստ է B1 և B12 վիտամիններով, ինչը չափազանց լավ կարևոր է առողև ճանաչողական և նյարդային համակարգ ունենալու համար։
Ձուն խթանում է քաշի նվազմանը
Ձուն ապահովում է կուշտ լինելու զագացողությամբ, այդ իսկ ատճառով այն նախաճաշի անթերի տարբերակ է։ Ձուն օգնում է նվազեցնել ախորժակը, ինչպես նաև  չափից շատ ուտելու հավանականությունը։ Հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ այն մարդիկ, ովքեր նախաճաշին ձու են ուտում, ավելի քիչ կալորիաներ են ընդունում օրվա ընթացքում։
Ձուն օգտակար է լավ տեսողության համար
Ձուն պարունակում է երկու հակաօքսիդանտ՝ լյուտեին և զաէկսանտին, որոնք բարելավում են տեսողությունը։ Բացի այդ դրանք նպաստում են կատարակտի կամ դեղին պիգմենտի դեգեներացիայի նման հիվանդությունների զարգացման հավանակաության նվազմանը։