Գյումրիի և Պետրոպավլովսկ-Կամչատկայի միջև ստորագրվեց փոխըմբռնան հուշագիր
ՀՀ Շիրակի մարզկենտրոն Գյումրիի և ՌԴ  Կամչատկայի երկրամասի   մարզկենտրոն Պետրոպավլովսկ- Կամչատկայի միջև հունիսի 7-ին ստորագրվեց փոխըմբռնման հուշագիր:
Երկու քաղաքների միջև հետագա համագործակցության հիմք հանդիսացող հուշագիրը ստորագրելու նպատակով Գյումրիում էր Պետրոպավլովսկ-Կամչատկայի պատվիրակությունը՝ քաղաքապետ Կոնստանտին Սլիշչենկոյի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում էին նաև Ռուսաստանի հայերի միության փոխնախագահ Գերման Անանյանցը« Կամչատկայի երկրամասի հայերի միության նախագահ Արթուր Խաչատրյանը և այլք:
Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը ողջունեց պատվիրակության այցը Գյումրի: Քաղաքապետն իր շնորհակալությունը հայտնեց Կամչատկայի երկրամասի հայերի միության նախագահ Արթուր Խաչատրյանին՝ հանդիպման նախաձեռնության ու համգործակցության համար: Քաղաքապետը հյուրերին ներկայացրեց Գյումրին՝ իր պատմությամբ« մշակույթով« սպորտով: Քաղաքապետը խոսեց նաև հայ-ռուսական բարեկամական հարաբերությունների« համագործակցության մասին: Կոնստանտին Սլիշչենկոն իր հերթին ողջունեց ներկաներին« շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար: Կոն ստանտին Սլիշչենկոն այնուհետ ներկայացրեց իրենց քաղաքի պատմությունը« խոսեց հայկական համայնքի մասին: Հանդիպման ընթացքում Սամվել Բալասանյանը պարգևատրվեց Ռուսաստանում հայերի միության մեդալով« որը քաղաքապետին փոխանցեց Ռուսաստանում հայերի միության փոխնախագահ Գերման Անանյանցը« մեդալի արժանացավ նաև Պետրոպալլովսկ-Կամչատսկիի քաղաքապետ Կոնստանտին Սլիշչենկոն:
«150 հազար բնակիչ ունեցող Գյումրիի կապը ՌԴ -ի հետ ոչ միայն Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի հետ է կապված, այլ նաև այն պատմական կառույցների, որոնք կառուցվել են քաղաքում դեռ Նիկոլայ  I-ին ցարի օրոք, իսկ դրանք շատ են՝ ամրոցներ, եկեղեցիներ, իսկ  «Պատվո բլուր» հուշահամալիրում ամփոփված են ռուս-թուրքական պատերազմի ժամանակ զոհված ռուս զինվորականների մասունքները: 2009թ. Շիրակի եւ ՌԴ Ուլյանովսկի մարզերի իշխանությունների նախաձեռնությամբ եւ հայ-ռուսական բարեգործական «Պատվի գործ» կազմակերպության համատեղ ջանքերով&l aquo; այս տարածքում իրականացվել են բարեկարգման եւ վերակառուցման աշխատանքներ« կառուցվել է ռուս սպաների հիշատակը հավերժացնող հուշարձան»,- «Արմենպրեսե-ի փոխանցմամբ՝ նշեց քաղաքապետը:
Չնայած երկար ճանապարհին, Գյումրի այցելած պատվիրակության ղեկավարը փաստեց, որ անչափ ուրախ է   հաճելի առաքելությամբ Գյումրիում գտնվել: «Ճիշտ է, մեր քաղաքը հին է, բայց ոչ այնքան, որքան Գյումրին: Ի համեմատություն մենք երիտասարդ քաղաք կարող ենք համարվել, բայց 180 հազար բնակչություն ունեցող քաղաքը ռազմական փառքի քաղաք է»,-նշեց քաղաքապետ Կոնստանտին Սլիշչենկոն՝ հույս հայտնելով, որ 2 քաղաքապետերի միջև ստորագրված փոխըմբռնման համաձայնագիրը  քաղաքների միջև հետագա համագործակցության գերազանց հիմք է հանդիսանալու: «Այս համաձայնագրի Õ ստորագրման համար մեծ ներդրում ունի ՌԴ հայերի միությունը և Պետրոպավլովսկ Կամչատկայի հայ համայնքը, որը ամենամեծ համայքներից մեկն է՝ ամենահզոր ու աշխատող համայնքը, երբ պետք է ուս-ուսի հայ համայնքը քաղաքի ղեկավարության կողքին է, իսկ անհրաժեշտության դեպքում էլ՝ քաղաքի ղեկավարությունն է ձեռք մեկնում հայ համայնքին: Կարծում եմ, եթե համագործակցենք, մեր բնակչությունը կավելանա, քանի որ հայերն ու ռուսները միշտ  բարեկամներ եղել են ու այդպիսիք կմնան»,-նշեց  Կոնստանտին Սլիշենկոն՝ փաստելով, որ Գյումրին շատ ինքնատիպ քաղաք է՝ քաղաք, որը երբեք քայլ քաղաքների հետ չես խառնի: «Գյումրին հենց այդպիսին է ունի իր պատմական դեմքը և հույսով եմ, որ արդեն շատ շուտով մենք կկնքենք համագործակցության պայմանագիր 2 քաղաքների միջև»,-հավելեց Կոնստանտին Սլիշչենկոն՝ ճանաչողական այցով  Պետրոպավլովսկ Կամչատկա հրավիրելով արդեն Գյումրու պատվիրակությանը՝ Սամվել Բալասանյանի գլխավորությամբ: