Իրանի ԱԳՆ-ը կուսումնասիրի Ադրբեջանի ԱԱՆ նախկին ղեկավարի կապը վահաբիների հետ
Իրանի արտաիքն գործերի նախարարությունը կուսումնասիրի վահաբիների (իսլամի ծայրահեղական սունիական աղանդ) հետ Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարության նախկին ղեկավար Էլդար Մահմուդովի համագործակցելու մասին կապված հարցը:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով իրանական IRNA լրատվական գործակալությունը, այսօր մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Իրանի արտաքին գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Հոսեին Ջաբեր Անսարին:
Մեկնաբանելով զբաղեցրած պաշտոնից հեռացված Ադրբեջանի ԱԱՆ նախկին ղեկավարի` վահաբիների հետ կապի մասին հարցը, Անսարին ասել է. «Այդ հարցը կուսումնասիրվի, որոշակի հանգամանքների հայտնաբերման դեպքում` դրանց մասին կհայտարարվի»:
Ըստ մամուլի` Ադրբեջանի ԱԱՆ նախկին ղեկավարը Կովկասում զգալի դերակատարություն է խաղացել վահաբիներին զինելու գործում եւ սերտորեն համագործակցել է Սաուդյան Արաբիայի եւ Իսրայելի հետ: Իրանում կասկածներ կան, որ այդ համագործակցությունը վնասել է Թեհրանին:
Ավելի վաղ հայտնվել էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի 2015 թվականի հոկտեմբերի 17-ի հրամանագրով ԱԱ նախարար Էլդար Ահմեդ օղլու Մահմուդովին պաշտոնից ազատելու մասին: Նշվել էր, որ անցկացված հետազոտությունների ընթացքում պարզվել է, որ ԱԱՆ բարձրաստիճան չինովնիկների խումբը երկար ժամանակ հանցավոր գործողություններ է կատարել ձեռնարկատերերի նկատմամբ: Դրա վրա նրանք միլիոններ են վաստակել: Այսպես, Էլդար Մահմուդովի հանձնարարությամբ եւ ԱԱՆ գեներալների ակտիվ մասնակցությամբ ԱԱՆ աշխատակիցների խումբը  գաղտնալսող սարքերով հետեւել է Ադրբեջանի բիզնես վրնախավի եւ միջին բիզնեսի հայտնի ներկայացուցիչների գործունեությանը: Հետագայում այդ բիզնեսմենների նկատմամբ հատուկ վարկաբեկիչ նյութեր են հավաքվել, իսկ հետո ԱԱՆ ղեկավարության հանձնարարությամբ հատուկ ջոկատայինների խումբն ապօրինի ձերբակալություններ է անցկացրել:
Մինչ այժմ զբաղեցրած պաշտոններից հեռացվել են ԱԱՆ 9 բարձրաստիճան, այդ թվում` 4 գեներալ եւ 100-ից ավելի միջին մակարդակի աշխատակիցներ, ձերբակալվել ԱԱՆ 50-ից ավելի աշխատակիցներ: