Օրակարգի հարցը հետևյալն է. համաճարակ, թե՝ չհամաճարակ
Ալեն Ղևոնդյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
Այսօրվա մեր օրակարգի ամենալուրջ հարց այն է, թե վերջապես ՀՀ Առողջապահության նախարարությունը կհայտարարի «խոզի գրիպ»-ի համաճարակ, թե՝ ոչ: Առկա խնդրի մասով կարծես առավել կարևոր հանգամանք չունենք այսօր: Մինչդեռ դա բնականաբար այդպես չէ:
Այսպիսի արհեստական հարցերի շուրջ քննարկում, «կռիվ-ղալմաղալ» սարքելու փոխարեն, կարծում եմ պետք է առավել օպերատիվ աշխատել հասարակության ամենատարբեր շերտերի հետ՝ հատկապես հանրային իրազեկման, հիվանդության տարածման դեմ կանխարգելիչ քայլերի մասով՝ օրինակ պարտադիր պայման սահմանելով դիմակներով հանրային այցելավայրերում գտնվելու հանգամանք և այլ քայլեր:
Վերոնշյալի ներքո կարևորն այն է, որ հիվանդության դեմ պայքարող արդյունավետ դեղամիջոց համարվող «Տամիֆլյու.-ի հետ կապված էլ կարծես հարցեր կան: Այն տրամադրվում է միայն հիվանդանոցային բուժման դեպքում: Ի՞նչ է դուրս գալիս, ասենք մարդու մոտ պարզվում է «խոզի գրիպ» է, բայց նա պետք է հիվանդանոցային բուժման դեպում միայն ստանա այդ դեղամիջոցը: Միգուցե պոլիկնինիկաների՞ն էլ պետք էր բաժանել այն, որպեսզի հիվանդության «դեմն առնեին» վաղ շրջանում:(Բժիշկ չեմ ու դրա հետևանքների մասով բնականաբար կարծիք չեմ կարող հայտնել, բայց ներկայումս դեղատներում կա Տամիֆլյուի լուրջ դեֆիցիտ, որը որոշ մարդկանց մոտ բիզնես շահարկման թեմա է դառնում):
Առկա խնդրի մեկ այլ կողմ է նաև այն, որ այս ամենի մեջ ԶԼՄ-ների դերը մի կողմից կարևոր է, մյուս կողմից՝ վտանգավոր: Հիվանդության դեմ, պայքարի մասով իրազեկումը լավ բան է, բայց սրտաճմլիկ բաներ գրելու, մահամերձ մարդկանց նկարներ դնելու, չճշտված տեղեկատվություն տարածելու արդյունքում հասարակության մի զգալի շերտն անիմաստ պանիկայի մեջ է հայտնվում՝ դրանից բխող բացասական հետևանքերով:
Մի խոսքով, հիմա գրիպ ա, տարածվել ա. «խոզի», «թռչնի», թե «փղի», դա կարևոր չի: Կարևորը այն է, որ պանիկա չսկսվի, պատկան մարմինն իրեն ադեկվատ ու մասնագիտական առումով գրագետ դրսևորի: Խնդիր կա, այն պետք է լուծել: Մալինայով թեյն այս պարագայում այդքան էլ չի օգնում: Դիմեք բժշկի, տարրական մաքրության կանոներ պահպանեք, եղեք ուշադիր ու ֆանտաստիկայի ժանրից պատմություններ մի տարածեք:
Հ.Գ. Ի դեպ, գրիպի «պատճառով» արձանագրված մահերի դեպքերի մի մասի պարագայում հիվանդների մոտ եղել է կյանքի համար լուրջ վտանգ ներկայացնող հարակից հիվանդություններ: