ԱԺ-ում նպատակային ընդունելությանն առնչվող օրենսդրական նախաձեռնություն կքննարկվի. ԿԳ նախարար
ՀՀ ԱԺ-ում նպատակային ընդունելությանն առնչվող օրենսդրական նախաձեռնություն է քննարկվելու: Այս մասին դեկտեմբերի 19-ին լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը:
«ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում դրված է մի շատ կարևոր օրենսդրական նախաձեռնություն, որը վերաբերում է նպատակային ընդունելությանը: Հուսանք, որ գալիք շաբաթվա ընթացքում պատգամավորների հետ միասին կհաջողվի ընդունել այս օրենքը: Այն թույլ կտա առավել արդյունավետ դարձնել երկրում նպատակային ընդունելության մեխանիզմները` դրանից բխող հետևանքներով` սահմանամերձ, բարձր լեռնային գյուղերում համապատասխան մանկավարժական, բժշկական և ագրոկադրերի մատակարարման տեսակետից»,-նշեց Արմեն Աշոտյանը` կարևորելով նախաձեռնությունը:
Սահմանված կարգով շրջանառելու նպատակով հոկտեմբերի 30-ին ՀՀ կառավարություն է ներկայացվել «Կրթության մասին» և «Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու օրենքների նախագծերը, որի արդյունքում կսահմանվեն ու կհստակեցվեն «նպատակային կրթություն» հասկացությունը և նպատակային ընդունելության հետ կապված հարցերը, ինչպես նաև՝ նախագծերի ընդունումից հետո կկարգավորվի պետական պատվերի շրջանակում համապատասխան որակավորմամբ մասնագետների պատրաստման բարձրագույն և հետբուհական նպատակային կրթության հետ կապված հարաբերությունները: