Գործարար միջավայրի բարելավումը մշտապես պետք է լինի գերատեսչությունների ուշադրության կենտրոնում. ՀՀ վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը կառավարության նիստում անդրադարձավ Համաշխարհային բանկի  Doing Business զեկույցի արդյունքներին, որոնց համաձայն` ՀՀ-ն արձանագրել է առաջընթաց: Վարչապետի խոսքով, մշտապես առկա է  բարելավման լրացուցիչ հնարավորություն, և սա պետք է լինի գերատեսչությունների ուշադրության կենտրոնում: «ՀԲ-ն երեկ հրապարակել էր  «Doing Business (գործարարությամբ զբաղվելը) 2016. Կանոնակարգիչ դաշտի որակիու նպատակային արդյունավետության գնահատում» զեկույցըորումՀայաստանը երեք կետով առաջ է շարժվել՝ 189 երկրների շարքումզբաղեցնելով 35-րդ տեղըՎերջին տարում բարեփոխումենրիքանակով Հայաստանն ընդգրկվել է ուսոÖ �մնասիրված երկրների 14տոկոսը կազմող երեք կամ ավելի բարեփոխումներ իրականացրածտնտեսությունների շարքումՀայաստանի դիրքի բարելավմանհիմքում ընկած են երեք ուղղություններով իրականացրածբարեփոխումներըմասնավորապես շինարարականթույլտվությունների հետ կապված գործընթացըառևտրի հետկապված փաստաթղթային ս ահմանը հատելու ընթացակարգերիպահանջվող ժամանակի ու ծախսերի կրճատումը և պայմանագրերիկիրարկման որակը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց վարչապետը:
Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով` Հայաստանը պարզեցրել է շինարարական թույլտվությունների հետ կապված գործընթացը: Մասնավորապես, ցածր ռիսկային նախագծերի համար չեն կիրառվում անկախ փորձագետի կողմից ճարտարապետական նախագծի հաստատման և շինարարության նկատմամբ տեխնիկական վերահսկողության պահանջները: Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու հետ մեկտեղ Հայաստանը կրճատել է Ռուսաստանյան Դաշնության հետ առևտրի փաստաթղթային ու սահմանայինն ընթացակարգերի ժամանակն ու ծախսերը: Արդյունքում սահմանային ձևակերպումենրի համար պահանջվող 50 ժամը հասցրել է եÖ �եք ժամի:  Այս ցուցանիշով, Հայաստանը 58-րդ հորիզոնականից տեղափոխվել է 29-րդ:
«Դատական օրեսնգրքում կատարված փոփոխությունների արդյունքում դատավորների նշանակումը կատարվում է պատահականության սկզբունքով ու ամբողջովին ավտոմատացված համակարգի միջոցով, դյուրացվել է պայմանագրերի կիրարկման հարցը երկրի բոլոր դատարաններում: Հայաստանը աշխարհում 26 այլ տնտեսությունների շարքում այն երկրներից է, որը իրականացրել է երեք կամ ավելի բարեփոխումներ, այդպես են վարվել աշխարհի տնտեսությունների միայն 14 տոկոսը: Նախորդ տարվա զեկույցի արդյունքների համեմատ Հայաստանը այÕ ½ տարի ամենաբարձր ցուցանիշից իր հեռավորությամբ 2 միավորով առաջացել է: Համեմատության համար նշենք, որ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի երկրների համար այդ ցուցանիշը միջինում 1-ից ցածր է եղել»,-  նկատեց Հովիկ Աբրահամյանը:
Մասնավորապես, բարելավումներ են արձանագրվել հետևյալ ուղղություններով՝ բարեփոխումները սահմանային առևտրի ուղղությամբ՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու արդյունքում Հայաստանը կրճատել է Ռուսաստանի Դաշնության հետ առևտրի փաստաթղթային ու սահմանային ընթացակարգերի ժամանակն ու ծախսերը:
Արդյունքում ներկրման համար պահանջվող ժամանակը 50 ժամից նվազել է՝ մոտավորապես կազմելով 3 ժամ: Այս ցուցիչով երկիրը 58-րդ հորիզոնականից հայտնվել է 29-րդում:
Բիզնես սկսելու առումով` Հայաստանը աշխարհում լավագույն երկրների շարքում է (189 տնտեսությունների շարքում զբաղեցնում է 5-րդ հորիզոնականը), իսկ սեփականության գրանցման տեսանկյունից գտնվում է 14-րդ հորիզոնականում:
Կառավարության ղեկավարն ընդգծեց, որ Երևանում բիզնես սկսելու համար գործարարից պահանջվում է 3 օր, ինչն այս ցուցիչով առաջատար Դանիայի ցուցանիշի հետ համադրելի արդյունք է:
Միաժամանակ, կառավարության ղեկավարը նկատեց, որ ի տարբերություն աշխարհում միջինում սեփականության գրացման համար պահանջվող 48 օրվա, Հայաստանում այդ ցուցանիշը կազմում է 7 օր: Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով, մշտապես առկա է բարելավման լրացուցիչ հնարավորություն և սա պետք է լինի գերատեսչությունների ուշադրության կենտրոնում: Այս ոլորտի հանձնարարությունները լինելու են վարչապետ Աբրահամյանի անձնական հսկողության ներքո: