Վենետիկի հանձնաժողովի զեկույցը Թուրքիայի համար արժեք չունի. Բոզդաղ
Թուրքիայի արդարադատության նախարար Բեքիր Բոզդաղը Վենետիկի հանձնաժողովին մեղադրել է թուրքական սահմանադրական փոփոխությունների մասին զեկույցում կողմնապահություն անելու մեջ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է «Անադոլու» գործակալությունը:
Բողդաղի խոսքով` պատրաստված «անարդար և ոչ օբյեկտիվ» զեկույցում ներառված են սխալ տվյալներ: «Վենետիկի հանձնաժողովը ընդունած զեկույցով Թուրքիայում կայանալիք հանրաքվեում բռնել է «ոչ»-ի կողմը: Ամբողջությամբ քաղաքական և սուբյեկտիվ այս զեկույցը Թուրքիայի տեսանկյունից հարգանք և արժեք չունի»,- հայտարարել է նախարարը:
Եվրոպայի խորհրդի սահմանադրական օրենքի փորձագետները՝ Վենետիկի հանձնաժողովն ընդունել է Թուրքիայում սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ զեկույցը:Դրանում նշվում է, որ ապրիլի 16-ի հանրաքվեի արդյունքներով սահմանադրական փոփոխությունների ընդունման պարագայում երկիրը «կգնա դեպի ավտորիտար նախագահական համակարգ»:
Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացության մեջ նշվում էոր սահմանադրական փոփոխությունների միջոցները և դրանցբովանդակությունը եվրոպական չափանիշներով չեն պատրաստվելԸնդունման պարագայում «կա վտանգոր առաջարկվողհամակարգը կվերածվի ավտորիտար և անհատի ռեժիմի»: Բացի այդընդգծվել էոր< /i> Թուրքիայում պահպանվող արտակարգդրությունը սահմանադրական հանրաքվեի համար ժողովրդավարական մթնոլորտ չի ստեղծում: «Կամ հանրաքվեն պետք էհետաձգվի մինչև արտակարգ դրության վերացումըկամ էլ ազատությունների շուրջ սահմանափակումները պետք է վերացվեն», - առաջարկել են Վենետիկի հանձնաժողովի < i>անդամներըՆշվել էոր նախատեսվող փոփոխություններից շատերը հակասում ենեվրոպական օրենքներին: