ՄԱԿ գլխավոր հանձնակատար․ ԱՄՆ նախագահի նոր հրամանագիրը կխորացնի փախաստականների տառապանքները
ԱՄՆ նախագահի նոր հրամանագիրը կխորացնի փախստականների տառապանքները։ Այս մասին հայտնել է ՄԱԿ-ի փախստականների իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդին՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նոր հրամանագրի կապակցությամբ։
Նա հիշեցրել է, որ փախստականները սովորական մարդիկ են, որոնք ստիպված են փրկվել պատերազմներից ու հետապնդումներից։ Նրանք պաշտպանության ու օգնության կարիք ունեն։ Գերագույն հանձնակատարը նախազգուշացրել է, որ ԱՄՆ նախագահի նոր որոշումը,նույնիսկ ժամանակավոր,միայն կխորացնի այն մարդկանց տառապանքները, ում դա վերաբերում է։ Ֆիլիպո Գրանդին շեշտել է, որ մահացու սպառնալիքից փրկվողների պաշտպանությունը յուրաքանչյուրի մարդասիրական պարտքն է։
Գերագույն հանձնակատարը շեշտել է,որ ԱՄՆ-ն ՄԱԿ-ի վաղեմի գործընկերն է փախստականների խնդիրների լուծման ոլորտում։ Նրա խոսքով, օգնելով այլ երկրներում գտնվող փախստականներին ու նրանց ընդունելով իր հարկի տակ, ԱՄՆ-ն միշտ օրինակ է ծառայել մյուսներին։ Այսօր, երբ հարկադիր տեղահանվածների հոսքերը հասել են ռեկորդային մակարդակի, մարդասիրության նման օրինակը պետք է ինչպես երբեք։
Հիշեցնենք, որ Թրամփը իր նոր հրամանագրով ժամանակավորապես արգելել է փախստականների ընդունելությունը, նաեւ վեց մուսուլմանական երկրների քաղաքացիների մուտքը երկրի։ Արգելքը չի տարածվում նրանց վրա, ովքեր մինչ այդ արդեն ստացել էին վիզա կամ ժամանակավոր բնակության թույլատվություն։