7 հրեշավոր բան, որ արել են նացիստները կենտրոնացման ճամբարներում
Ամենապարզ բացատությամբ, սաունդերկոմմանդենը մահացածնեի դիակները տնօրինող մարդ էր։ Նրա ամենազզվելի պարտականություններից էին մահացածների ոսկյա ատամները պոկելը և այրված դիակների մոխիրը մաքրելը։ Այս պաշտոնին նշանակվում էին միայն գերիները՝ աշխատանքի բնույթի զզվելի լինելու պատճառով։ Իսկ ամենավատն այն է, որ սաունդերկոմմանդենները սպնվում էին 1-2 ամիսը մեկ և փոխարինվում նոր գերիով, ով ստիպվախ էր լինում այրել սպանվախի մարմինը՝ աշխատանքի անցնելուց առաջ։
Գնացքները
Հազարավոր գերիների տեղափախելը բավականին բարդ գործ էր սակայն գերմանացինը դրա համար մշակել էին հասարակական տրանսպորտի օգտագործման ամենաարդյունավետ և ամենահրեշավոր մեթոդը։ 50 հոգու համար նախատեսված վագոններով նրանք տեղափոխում էին մինչև 500 մարդ։ Ուղևորները չէին ունենում ոչ ջուր և ոչ էլ սնունդ իսկ տեղափոխումը միջինում տևում էր 18 օր։ Շատերը մահանում էին դեռ ճամբար չհասած։ Կարծես թէ սա էլ հերք չէ, նացիստները վճար էին պահանջում հեաներից՝ այդ գնացքներում գտնվելու համար։
Երաժշտություն
Գերմանացինեը իսկական սադիստական միտումներ ունեին և երբ ճամբար էին ժամանում նոր գերիներ, նրանց դիմավորում էին սարսափելի երաժշտությամբ, որը ուղեկցում էր վերջիններիս մինչև մահը։ Այուհետև գերիներին ստիպում էին բարձրաձայն երգել այդ երգերը։  Չնայած որ մի ամբողջ օրկեստր նվագում էր այդ դիվական երաժշտությունը, դա երբեք չէր կարողանում լռեցներ սպանվող գերիների աղաղակները։
Մարդուց պատրաստված օճառ
Նացիստները ստիպում էին գերիներին օգտվել այն օճառներից, որոնք պատրաստված էին նախկինում սպանված հրեաների մարմինների ճարպից։ Այդ կեր նրանք ապահովում էին մահվան մթնոլորտը ամենուր։
Մահվան սենյակները
Կենտրոնացման ճամարներում ոչ բոլորն էին մահանում արագ կամ կիսաարագ մահով։ Շատերին տեղակայում էին մութ և խոնավ սենյակենում ու ստիպում որ կանգնած մնան մինչև ուշագնաց լինելը և մահանալը։ Այս ամենի ընթացքում մարդկանց զրկում էին սնունդից և ջրից։
Ջրազկում
Նացիստները ստիպում էին գերիներին միայն ծովի ջուր խմել, որպեսզի տեսնեն թէ ինչ կլինի վերջիններիս հետ։ Արդյունքում մարդիկ մահանում էին ծայրահեղ ջրազրկումից։
Փորձարկումներ
Մենք երբեք չենք իմանա նացիստների դաժանության սահմանը, քանի որ գրառումների մեծ մասը ոչնչացվել են։ Սական որոշ բաներ պահպանվել են, որոնք ապացուցում են անմարդկային փորձարկումների գոյությունը։ Մարդկան կենդի սառույց են դրաձրել, թունաքիմիկատներ են ներարկել և նույնիսկ վիրահատել են առանց ցավազրկման։ Եվ այս ամենը այսբերգի միայն գագթն է։