Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը Ղարաբաղում նոր «գրոհի» են պատրաստվում. 168 Ժամ
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից երկու ամիս անց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում կրկին նոր նրբերանգներ են ի հայտ գալիս: Քառօրյա պատերազմի ընթացքում տապալված ռուսական դիվանագիտությունը կարծես նոր թափ է առնում Գերմանիայի և Ադրբեջանի օգնությամբ:
Գաղտնիք չէ, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսական համանախագահությունն ակտիվ հրապարակային աշխատանքի անցավ քառօրյա պատերազմի օրերին: Նախկինում բոլորովին աչքի չընկնող ռուս համանախագահ Իգոր Պոպովը սկսեց մեկնաբանություններ տալ մամուլին Ստեփանակերտում, Երևանում և Բաքվում այն դեպքում, երբ սովորաբար իր ակտիվությամբ աչքի էր ընկնում ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը, ով ապրիլյան պատերազմից հետո իր գործընկերների հետ Երևանում տված ասուլիսի ընթացքում անդրադարձավ միայն մեկ հումանիտար բնույթի հարցի բոլոր կարևոր ուղերձների մեկնաբանությունը զիջելով Իգոր Պոպովին:
Թեև պատերազմի կանխարգելման շատ ավելի լայն ռուսական ծրագրերը ՌԴ նախագահ Պուտինի հովանու ներքո Սարգսյան-Ալիև հանդիպում չկայացավ, այլ կայացավ հանդիպում արևմտյան համանախագահների ակտիվ միջնորդության պայմաններում, որը որակվեց որպես դարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում ռուսական մենաշնորհային դերի նվազում, ռուսական կողմը փորձում է պահպանել և շեշտել իր առաջատարի դիրքերը այս անգամ արդեն շատ ավելի լուրջ դրսևորումներով: Այս տեսանկյունից բավական ուշագրավ են զարգացումների այն երկու ուղղությունները, որոնք երեւում են ղարաբաղյան գործընթացի շուրջ հայ-ամերիկյան աշխատանք վերահսկողական մեխանիզմների ներդրման շուրջ, որի ապացույցը ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ուորլիքի թվիթերյան գրառումն էր ՀՀ ԱԳ նախարար Նալբանդյանի հետ բանակցությունների արդյունքներով, և ռուս-ադրբեջանական-գերմանական համագործակցություն կարգավորման պլանի շուրջ, որի կենտրոնում ռուսական համանախագահությունն է և Ռուսաստանի գլխավորի դերակատարությունը ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում:
Սրանում կարելի է համոզվել ծանոթանալով Մերկել-Ալիև հանդիպման արդյունքներին, որն ամփոփված է ասուլիսի տեսքով, ապա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուս համանախագահ Իգոր Պոպովի ռուսական Interfax լրատվական գործակալությանը տված բավականին ընդարձակ հարցազրույցին: Պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է ռուսական կողմը վերաբերվում չճանաչված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը բանակցային գործընթացում ներգրավելու առաջարկին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների թիվն ավելացնելու հարցին, այդ թվում Գերմանիայի հաշվին, Պոպովն ասել է, որ փաստացի, բանակցային ներկայիս փուլում ղարաբաղցիները ֆորմալ առումով չեն մասնակցում, սակայն այդ թեմային մեծ ուշադրություն է հատկացվում համանախագահների Հայաստանում, Ադրբեջանում Լեռնային Ղարաբաղում հանդիպումների ժամանակ:
«Ենթադրում եմ, որ որոշակի փուլում, օրինակ շրջանակային պայմանավորվածության ձեռքբերումից հետո կստեղծվի հնարավորություն, որ նրանք վերադառնային բանակցային սեղանի շուրջ»,- ասել է Պոպովը: Վերջինիս ամենաուշագրավ դիտարկումը վերաբերում էր վերահսկողական մեխանիզմների ներդրմանը:
Պոպովը նշել էր, որ բարձր մակարդակի համաձայնություններն այդ մեխանիզմների շուրջ արդեն իսկ ձեռք են բերվել: «Ներկայումս ԵԱՀԿ մասնագետներն աշխատում են մշակման ուղղությամբ: Անցյալ շաբաթ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մյուս գործընկերների հետ փոխանցեցինք փորձագիտական մշակումներն Ադրբեջանի և Հայաստանի ԱԳ նախարարներին:
Մանրամասներին ծանոթացեք թերթի այս համարում: