ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը Բրյուսել է մեկնել
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը Բրյուսել է մեկնել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Աշոտյանը գրել է ֆեյսբուքի իր էջում: «Այս առավոտ մեկնել եմ Բրյուսելորտեղ մի շարք քաղաքականհարցեր և հանդիպումներ ունեմվերջին իրադարձությունների համատեքստում։
Ընթացքից կտեղեկացնեմ։ ՀԳՓառք հայ զինվորին»,-նշել է Արմեն Աշոտյանը:
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը և առավոտյան Ադրբեջանը ղարաբաղա-ադրբեջանականհակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով ձեռնարկել է լայնածավալնախահարձակ գործողություններորոնց ընթացքում հրթիռահրետանայինարկակոծման են ենթարկվել ոչ միայն հայկական զինուժի պաշտպանական դիրքերը,այլև խաղաղ բնակավայրերըԱդրբեջանական զինուժի կողմից ապրիլի 2-ին ժամը08:30-իսահմաններում Մարտունու պաշտպանական ուղղությամբ ՄՄ-21 («Գրադ»)կայանքից իրականացված հրթիռահրետակոծության հետևանքով սպանվել է 12-ամյաՎաղինակ Թաթուլի Գրիգորյանըևս երկու երեխա վիրավորվել ենԱվելի ուշՍտեփանակերտի հիվանդ անոց է տեղափոխվել ևս չորս վիրավոր քաղաքացիականանձԼեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի՝ ժամանակին ևարհեստավարժ գործողությունների շնորհիվ հնարավոր է եղել իրավիճակը վերցնելվերահսկողության տակ և զգալի կորուստներ հասցնել հակառակորդինապրիլի 1-իլույս 2-ի գիշերը և օրվա ընթացքում տեղի ունեցած մարտական գործողություններիընթացքում ադրբեջանական զինուժը տվել է 200-ից ավելի կորուստՇարքից հանվելէ, ընդհանուր առմամբ, թշնամական 18 տանկմեկ «Գրադ» կայանքՀայկական կողմն ունի 18 զոհ և մոտ 37 վիրավորԱռաջնային գծի հարավային ուղղությամբ ապրիլի 3-ին ժամը 06:00-ից սկսածհակառակորդը հրթիռահրետանային միջոցների և զրահատեխնիկայի կիրառմամբ շարունակել է ագրեսիվ ռազմականգործողությունների վարումըՊԲ ստորաբաժանումներն անցել են հակազդիչ գործողությունների և Թալիշի ուղղությամբ տիրել նախօրյակին ադրբեջանական ուժերիկողմից գրավված մարտավարական կարևոր նշանակության հենակետին: