Որպեսզի աղջիկները չլսեն հայհոյանքը, էթիկայի հանձնաժողովը խնդրել է նրանց 2 րոպեով դուրս գալ
Քիչ առաջ Ազգային ժողովի Էթիկայի հարցերով ժամանակավոր հանձնաժողովն այսօրվա նիստում լսեց երեք լրագրողական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին, որոնք ՀՀԿ-ական պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանի դեմ դիմում էին ներկայացրել: Նիստին մասնակցել են պատգամավորներ Թևան Պողոսյանը, Վահան Բաբայանը, Սուքիաս Ավետիսյանը և Խոսրով Հարությունյանը:
«Նորից նույն բանը պետք է ասեմ: Որևէ հայտարարություն ձեզ չեմ ասի: Այո՛, տեսանյութը նայել ենք: Ըստ էության, որևէ բան չեմ ասի, որվհետև օրենքը թույլ չի տալիս»,- նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանը՝ նշելով, որ նիստում պայմանավորվել են, որ հարցի հիմնական զեկուցող Թևան Պողոսյանը և հանձնաժողովի մյուս անդամները կշփվեն լրագրողների հետ, որոնք ներկա են գտնվել Մհեր Սեդրակյանի մասնակցությամբ միջադեպին: Իսկ Մհեր Սեդրակյանին Էթիկայի հանձնաժողովում կլսեն երկուշաբթի օրը: Լրագրողները հետաքրքվեցին, թե ինչու է դիմումատու երկու աղջիկներին հանձնաժողովը խնդրել մի քանի րոպեով դուրս գալ: Ի պատասխան՝ Հարությունյանն ասաց․ «Մենք խնդրել էինք, որ աղջիկները դուրս գան, որպեսզի ներկա գտնվող տղամարդն իր լսածը վերարտադրի»։
Լրագրողներից մեկի հարցին, թե չի՞ հոգնել ՀՀԿ-ականների հարցերը քննելուց, Հարությունյանն ասաց․ «Ո´չ, բարեկա´մս, ես իմ գործն եմ կատարում և քննում եմ ոչ միայն հանրապետականների գործը։ Անցյալ անգամ մենք քննում էինք նաև այլ պատգամավորների գործը։ Մի խոսքով, եթե ուզում եք ասել՝ հոգնեցի, ապա՝ ոչ»։
Նշենք, որ նիստի ժամանակ փորձել են տեսանյութերով լսել, թե Մհեր Սեդրակյանն իսկապես հայհոյո՞ւմ է լրագրողին, թե՞ ոչ։ Հանձնաժողովի անդամներից միայն Թևան Պողոսյանն է ասել, որ լսում է հայհոյանք։ Մյուս պատգամավորները՝ ԲՀԿ-ից վերջերս դուրս եկած Վահան Բաբայանը և ՀՀԿ-ականներ Սուքիաս Ավետիսյանն ու Խոսրով Հարությունյանը, հայտարարել են, որ չեն լսում։