Լուսանկարները ցույց են տալիս ԻՊ-ի ստորգետնյա «որջը» (լուսանկարներ)
Tert.am–ը գրում է.
Չնայած ԱՄՆ-ի կողմից ղեկավարվող կոալիցիայի շարունակական օդային հարվածներին և քրդերի, շիա աշխարհազորայինների և Իրաքի կառավարության կողմից ձեռնարկվող ցամաքային հարձակումներին՝ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խումբը կարողանում է պահպանել գրավված տարածքները, հաղորդում է Business Insider-ը:
Մեծ մասամբ՝ դա նրանք կարողանում են անել իրենց վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում թունելներ փորելու զինյալների սովորության շնորհիվ: Այս ստորգետնյա ճանապարհները թույլ են տալիս ԻՊ-ին ապաստան գտնել օդային հարվածների ժամանակ և թույլ են տալիս խմբին առնվազն փոքր-ինչ ազատ տեղաշարժվել իրենց հսկողության տակ գտնվող տարածքում:
Նման թունելային համակարգերը հայտնաբերվել են Իրաքի այն հատվածներում, որոնք նախկինում գտնվում էին ԻՊ-ի հսկողության տակ մինչև հետ քշվելը: Business Insider-ը ներկայացրել է լուսանկարներ Իրաքի Սինջար քաղաքում ԻՊ-ի ստորգետնյա «որջերից» մեկից:
A member of the Kurdish Peshmerga forces inspects a tunnel used by Islamic State militants in the town of Sinjar.The tunnels connected houses throughout the town, allowing ISIS fighters to move freely and avoid airstrikes.Building tunnels is one of ISISs first goals after taking over new territory.ISIS has managed to dig tunnels throughout all areas it has held, including Sinjar in northern Iraq and Ramadi in the west.The tunnels ISIS dig are not necessarily complex, but they are effective for allowing the militants to move more freely and to avoid coalition bombing attempts.In some cases, the tunnels are as deep as 30 feet and generally the tunnels are between three and six feet wide.Even after being forced out of an area, the tunnels can still prove dangerous. ISIS has been known to booby trap the areas.