Ուղիղ եթերում մի քանի վայրկյան գեղեցկության ֆիլտրի անջատվելու հետևանքով բլոգերը կորցրել է 140 հազար հետևորդ
Ուղիղ հեռարձակման ժամանակ չինացի բլոգերի բյութի -ինֆլուէնսերի (գեղեցկության ֆիլտր) մի քանի վայրկյանով «թռավ», և դրա հետ մեկտեղ, ըստ լրատվամիջոցների հաղորդագրությունների, տասնյակ հազարավոր բաժանորդներ «թռան» նրան բլոգից։ Պատմությունը մեզ կրկին հիշեցնում է, որ առցանց գեղեցկությունը կախված է մեկ կոճակից։ Հայտնում է «iznanka.news»
Սոցիալական ցանցերում վիրուսային տարածում գտած կարճ տեսանյութում հեռարձակողի տեսքն ունի ճիշտ այնպես, ինչպես իր լսարանի համար ծանոթ է՝ հավասար մաշկի երանգ, «իդեալական» դիմագծեր, մեղմ գունատված։ Եվ հետո՝ թարթում և ֆիլտրը անհետանում է, և էկրանը բացահայտում է իրական դեմք՝ ավելի կենդանի, պակաս «պլաստիկ»։ Մի պահ անց էֆեկտը վերադառնում է, բայց պահն արդեն տեղի է ունեցել։
Մի քանի պարբերական հաղորդում են, որ դրանից հետո նա կորցրել է մոտ 140,000 բաժանորդ։ Մեկնաբանությունները բևեռացված են. ոմանք նրան մեղադրում են խաբեության մեջ, մինչդեռ մյուսները, ընդհակառակը, ասում են, որ նա ավելի մարդկային տեսք ունի առանց ֆիլտրի, և որ նրա «արհեստական կատարելությունը» սառնություն էր ճառագում։
Նման պատմություններ պարբերաբար են լինում։ 2019 թվականին չինացի սթրիմեր Ցյաո Բիլուոն «բացահայտվեց» տեխնիկական խափանման պատճառով. հեռուստադիտողները տեսան, որ երիտասարդ կնոջ պատկերի հետևում թաքնված է միջին տարիքի կին, և սա նույնպես սկանդալ դարձավ։ Մի քանի տարի առաջ Bold Glamour-ը TikTok-ում թեժ թեմա էր. ֆիլտրը այնքան հզոր «վերաշարադրեց» մարդկանց արտաքինը, որ օգտատերերը պահանջեցին սահմանափակումներ։
Թաքնված կողմը
Ֆիլտրերը հաճախ անվանում են «անմեղ կոսմետիկա», բայց սա ավելի շատ սցենար է. դրանք չեն գեղեցկացնում, այլ փոխարինում են դերը։ Եվ երբ սցենարը մի վայրկյանով խափանվում է, մարդիկ հանկարծ հասկանում են, որ հետևում են ոչ թե մարդու, այլ պատկերի, որը կարելի է անջատել։