Ենթամաշկային հակաբեղմնավորիչ իմպլանտի առավելություններն ու վտանգները
Վերջին տարիներին աշխարհում և տարածաշրջանում ավելի լայն կիրառություն է ստանում ենթամաշկային հակաբեղմնավորիչ իմպլանտը։ Այն փոքր, բարակ ձողիկ է, որը տեղադրվում է կնոջ ձեռքի վերին հատվածի մաշկի տակ և ապահովում է երկարատև հակաբեղմնավորում՝ հորմոնների դանդաղ արտազատման միջոցով։
Ինչպե՞ս է աշխատում իմպլանտը
Իմպլանտը օրգանիզմ է արտազատում պրոգեստին հորմոն, որը կանխում է ձվազատումը, խտացնում է արգանդի վզիկի լորձը և դժվարացնում սերմնաբջիջների անցումը։ Այն արդյունավետ է մինչև 3 տարի և համարվում է հակաբեղմնավորման ամենահուսալի մեթոդներից մեկը։
Առավելությունները
Ենթամաշկային իմպլանտի հիմնական առավելությունը բարձր արդյունավետությունն է․ հղիությունից պաշտպանությունը գերազանցում է 99 տոկոսը։ Այն չի պահանջում ամենօրյա վերահսկում կամ հիշեցումներ, ինչպես դեղահաբերը։ Իմպլանտը հարմար է նաև այն կանանց համար, ովքեր չեն կարող ընդունել էստրոգեն պարունակող միջոցներ։ Տեղադրումից հետո հնարավոր է արագ վերականգնել պտղաբերությունը՝ իմպլանտը հեռացնելուց հետո։
Հնարավոր վտանգներն ու կողմնակի ազդեցությունները
Չնայած բարձր արդյունավետությանը, իմպլանտը կարող է ունենալ նաև անցանկալի ազդեցություններ։ Ամենատարածվածը դաշտանային ցիկլի խանգարումն է՝ անկանոն, երկարատև կամ ընդհանրապես դաշտանի բացակայություն։ Որոշ կանանց մոտ կարող են առաջանալ գլխացավեր, քաշի ավելացում, մաշկի խնդիրներ կամ տրամադրության փոփոխություններ։ Հազվադեպ դեպքերում հնարավոր է տեղադրման հատվածում ցավ, բորբոքում կամ վարակ։
Բժիշկները նաև նշում են, որ իմպլանտը չի պաշտպանում սեռավարակներից, ուստի ռիսկային հարաբերությունների դեպքում անհրաժեշտ է լրացուցիչ պաշտպանություն։
Մասնագետների կարծիքով՝ ենթամաշկային իմպլանտը լավագույնս համապատասխանում է այն կանանց, ովքեր ցանկանում են երկարաժամկետ, հուսալի հակաբեղմնավորում և պատրաստ են հորմոնալ փոփոխություններին։ Այնուամենայնիվ, յուրաքանչյուր դեպք անհատական է, և միջոցը ընտրելուց առաջ անհրաժեշտ է խորհրդակցել բժշկի հետ։