Էրդողանը գնալով լկտիանում է ու ավելի հանդուգն քայլերի է դիմում՝ փորձելով սադրել Ռուսաստանին
Կոնստանտին Տեր-Նակալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
Էրդողանը գնալով լկտիանում է ու ավելի հանդուգն քայլերի է դիմում՝ փորձելով սադրել Ռուսաստանին։ Երեկ թուրքական հրետանին հարվածներ է հասցրել Հալեպի արվարձաններին, ընդ որում՝ կառավարական ուժերի դիրքերին, ինչի արդյունքով զոհվել է առնվազն մեկ զինվորական ու ևս 5-ը վիրավորվել են։
Հիշեցման կարգով նշեմ, որ այսքան խորը Թուրքիան դեռ չէր հարվածել։ Նաև նշեմ, որ թեև ոչ ոքի միջազգային իրավունքի նորմերը էէլ կարծես չեն հետաքրքրում, բայց թուրքեերը չունեն ո՛չ ՄԱԿ-ի մանդատ՝ Սիրիայում ռազմական օպերացիա իրականացնելու, ոչ էլ ունեն Սիրիայի կառավարության հրավերքը՝ անելու դա (ինչպես Ռուսաստանի պարագայում է)։
Հասկանալի է, որ սա պատահականություն չէ ու հասկանալի է, որ Թուրքիան ինքնուրույն չի խաղում այս խաղը։ Էրդողանն այսպես ասած պատվեր է ընդունել՝ սաբոտաժ անել Ռուսաստանի բոլոր ջանքերը այդ տարածաշրջանում ու մասնավորապես՝ հնարավորինս շատ ու հնարավորինս ցավոտ հարվածել Ռուսաստանի իմիջին ու փորձել սադրել վերջինիս՝ սպոնտան ու անհեռատես գործողություններ անելու։
Սակայն թուրքը մնում ա թուրք ու էդ կենդանական վախկոտությունը չի կարողանում լրիվ կորցնել։ Թուրքիայի կեցվածքը հիմա նման է Մաուգլիի մասին խորհրդային մուլտֆիլմի Տաբակի շնագայլին ու էդ շակալությունը կարմիր գծով անցնում է անգամ այս հրետակոծության պատմությունով։ Տեսեք․ առաջ ոնց ուզում ու ինչքան ուզում ինքնաթիռներով թռնում էին Սիրիայի օդային տարածքում ու պետք եղած դեպքում հարվածներ հասցնում, իսկ հիմա՝ շառից(ռսից)-փորձանքից հեռու, էդպես էլ ռիսկ չարեցին օդուժ կիրառել ու իրենց ստորությունն արեցին ցամաքային ուժերով, որովհետև գիտեինբ, որ ռուսներին շատ չկա՝ կարող են բռնել ու ինքնաթիռը խոցել․․․
Մի խոսքով բարդ ա ամեն բան ու գնալով էլ ավելի ա բարդանում։ Միակ լավ բանն այն է, որ կա լուրջ հավանականություն, որ թոււրքերը ի վերջո հասնելու են նրան, որ իրենց մի լա՜վ քոթական ռուսները։