Ռիսկային խումբ. Ո՞վքեր առաջինը կմոբիլիզացվեն
Շուտով ջեռուցման սեզոնն է, իսկ էլ. էներգիայի համար վճարում եք չափազանց շատ։ Իսկ դուք գիտե՞ք, որ այսուհետ էլ. էներգիան յուրաքանչյուր ընտանիքում կարող է լինել անվճար։ Սեղմեք և ծանոթացեք պայմաններին` ԱՅՍՏԵՂ
Վլադիմիր Պուտինն ու Սերգեյ Շոյգուն նշել են, որ ավելի քան 300.000 պահեստազորայիններ կզորակոչվեն ծառայության։ «Համաձայն 1996 թվականի մայիսի 31-ի թիվ 61-FZ «Պաշտպանության մասին» դաշնային օրենքների, 1997 թվականի փետրվարի 26-ի թիվ 31-FZ «Ռուսաստանի Դաշնությունում մոբիլիզացիոն պատրաստության և մոբիլիզացման մասին» և 1998 թվականի մարտի 28-ի թիվ 1998 թ. 53 -FZ «Զինվորական հերթապահության և զինվորական ծառայության մասին» որոշում եմ՝ 1. 2022 թվականի սեպտեմբերի 21-ից հայտարարել Ռուսաստանի Դաշնությունում մասնակի զորահավաք։ 2. Իրականացնել քաղաքացիների զինվորական ծառայության կոչը Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերում զորահավաքի համար. Մոբիլիզացիայի միջոցով զինվորական ծառայության զորակոչված քաղաքացիները պայմանագրով ծառայում են Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերում զինվորական անձնակազմի կարգավիճակին»,- ուղիղ եթերում ասել է պետության ղեկավարը։
Այսպիսով, պահեստազորի զինծառայողները 25-ից 40 տարեկան զինվորականներ կգնան բանակ՝ սրանք առաջին և երկրորդ փուլի մարտիկներ են (շարքային, սերժանտ, սպա, միջնավատորմ):
«Ոչ բոլորն են իրավասու լինելու: Միայն այն մասնագիտությունները, որոնք ռուսական բանակի կազմում չեն եղել։ Սրանք, ամենայն հավանականությամբ, մոտոհրաձգայիններ են, հրետանավորներ, գնդացրորդներ, դեսանտայիններ, հետախույզներ։ Պահեստազորը այն մարդիկ են, ովքեր արդեն ծառայել են բանակում։ Յուրաքանչյուր ոք, ով զբաղվում է ուսումնասիրություններով, որոշ հատուկ պետական ​​աշխատանքներում է, օրինակ՝ մետրոպոլիտենի, պաշտպանական կայանների աշխատակիցները. նրանք զորակոչի չեն ենթարկվի», - պարզաբանել է պաշտոնաթող գնդապետ Անատոլի Մատվիյչուկը։
Պետդումայի պաշտպանության կոմիտեի ղեկավար Անդրեյ Կարտապոլովն էլ ասել է, թե ում պետք է ծառայության ուղարկեն։ Նրա խոսքով, խոսքը նախ առաջին կարգի զինծառայության համար պատասխանատուների մասին է` մինչև 35 տարեկան զինվորների և մինչև 45 տարեկան սպաների: Հետո մոբիլիզացվում են ռազմական բաժինների շրջանավարտները, եթե նրանց մասնագիտությունները պահանջված են:
«Համաձայն Արվեստի 2-րդ մասի. «Մոբիլիզացիոն պատրաստության մասին» օրենքի 21-րդ հոդվածով, այն քաղաքացիներին, ովքեր հաշվառված են զինվորականների կազմում, զորահավաքի հայտարարման պահից «արգելվում է լքել իրենց բնակության վայրը՝ առանց զինկոմիսարիատների թույլտվության», - մանրամասնել է Կարտապոլովը։
Միգուցե բանակը կանդրադառնա երկրորդ կատեգորիային, բայց դա քիչ հավանական է։
Օրինագծով առաջարկվում է երեք և ավելի երեխա ունեցող քաղաքացիներին տրամադրել մոբիլիզացիոն մարդկային ռեզերվ մուտք գործելու հնարավորություն, եթե նրանք ունեն նման ցանկություն։ Ներկայումս այս կատեգորիայի քաղաքացիները ենթակա են զինվորական պատրաստության համար զորակոչից անվերապահ ազատման։
Բացի այդ, փոփոխությունների համաձայն՝ «զինվորական ծառայությունից զորահավաքային տարկետում է տրվում մինչև 16 տարեկան չորս և ավելի խնամյալ երեխա ունեցող քաղաքացիներին, բացառությամբ զորահավաքային կադրային ռեզերվում գտնվողների։
Զորահավաքային կենդանի ուժի ռեզերվ հասկացվում են այն քաղաքացիները, ովքեր գտնվում են ռեզերվում և որոնք սահմանված կարգով պայմանագիր են կնքել զորահավաքային ռեզերվում մնալու մասին:
Մոբիլիզացիոն մարդկային ռեսուրսը վերաբերում է այն քաղաքացիներին, ովքեր գտնվում են ռեզերվում և չեն կազմում ռեզերվում, այսինքն՝ մնացած բոլորին։
Նյութը հրապարակման պատրաստեց Past.am-ը: