Կուբանի Նովի գյուղի բնակիչներին արևի հաշվին հասանելի են դարձել զանգերն ու ինտերնետը
News-r.ru-ն գրում է, որ ՄՏՍ-ը շարունակում է անսովոր տեխնիկական նախագիծ մշակել Կրասնոդարի երկրամասի հեռավոր փոքր քաղաքների համար։ Մասնագետները կապի ցանցեր տեղակայելիս օգտագործում են էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրներ: Արդեն մարզի 5 բնակավայրերում ՄՏՍ-ի բազային կայաններն ամբողջ տարին աշխատում են արևային էներգիայով։
Ընկերության ներկայացուցիչների խոսքով արևային էներգիայով աշխատող բազային կայանները հագեցած են այնտեղ, և այլևս այլընտրանք պետք չէ ավանդական էներգիայի աղբյուրների տեսքով։ Որպես կանոն, դրանք շատ հեռավոր, նոսր բնակեցված բնակավայրեր են, որոնք գտնվում են կիրճերում։
Ցանցը տեղակայելու համար մասնագետները կիրառում են բարդ տեխնիկական լուծումներ և տեղադրում են մի քանի կապի միջոցներ, որոնք ազդանշան են փոխանցում շղթայի երկայնքով այնպիսի բնակավայրեր, որտեղ նախկինում անհնար էր կապ ապահովել:
Այժմ ՄՏՍ-ի շնորհիվ բջջային կապն ու ինտերնետն առաջին անգամ հասանելի են Աբինսկի շրջանի Նովի, Տուապսե շրջանի Շահումյան և Մոստովսկի շրջանի Բարակաևսկայա գյուղերում։ Նախկինում նման լուծումներ էին իրականացվում Գուզերիպլում և Տյումենում հաղորդակցությունների կազմակերպման համար։
Նշանակման վայր ազդանշան ուղարկելու համար այս շղթայի կապի օբյեկտներից մեկը տեղադրված է բաց տարածքում և հագեցած է արևային մարտկոցներով։
«Նման նախագծերը բացառապես սոցիալական բնույթ են կրում, քանի որ հնարավորությունն են տալիս օգտվել համացանցից մեծ աշխարհից գործնականում կտրված գյուղերում ու բնակավայրերում։ Քանի որ մենք երկար տարիներ աշխատել ենք այդ ուղղությամբ, վստահաբար կարող ենք ասել, որ նման վայրերում ցանցի առաջացումը հզոր խթան է հանդիսանում սոցիալական կապերի, հասարակական և զբոսաշրջային կյանքի առաջացման և աշխուժացման համար։ Որպես կանոն, նման գյուղերը գտնվում են գեղեցիկ, բայց վայրի վայրերում։ Ցանցի գալուստով շրջանի բնակիչները կարող են չվախենալ գնալ այնտեղ և բացահայտել իրենց տարածաշրջանի նոր վայրերը», - ասել է Կրասնոդարի երկրամասում MTS-ի տնօրեն Սերգեյ Լասկավին: