Ութ զոհ, քսաներեք վիրավոր․ Իրաքում սուգ Է հայտարարվել Թուրքիայի կողմից գնդակոծման հետևաքով զոհվածների հիշատակին
Իրաքի վարչապետ Մուստաֆա ալ Քազիմին հուլիսի 21-ն ազգային սգի օր Է հայտարարել երկրի հյուսիսում թուրքական հրետանու գնդակոծման հետեւանքով զոհվածների հիշատակին: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հաղորդել Է INA գործակալությունը՝ վկայակոչելով կառավարությաոն հայտարարությունը:
«Վարչապետ Մուստաֆա ալ Քազիմին հուլիսի 21-ին սուգ Է հայտարարել Դահուքի նահանգում տուրիստական առողջավայրերից մեկի թուրքական դաժան ռմբակոծման հետեւանքով զհվածների հիշատակին»,- ասված Է հայտարարության մեջ: Հուլիսի 20-ին SHAFAQ News պորտալը հայտնել Է, որ Դահուքի նահանգում (մտնում Է Իրաքյան Քրդստանի կազմի մեջ) թուրքական հրետանու կողմից տուրիստական օբյեկտի գնդակոծման հետեւանքով զոհվել Է ինը մարդ, եւս 22-ը՝ վիրավորվել:
Հանրապետության ուժային գերատեսչությունների մամուլի ծառայությունը տեղեկացրել Է ութ մարդու զոհելու եւ 23-ի վիրավորվելու մասն: Իրաքի կառավարությանը կից Ազգայն անվտանգության խորհուրդը որոշել Է Անկարայից հետ կանչել գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին կոնսուլտացիաների համար: Արտաքին գործերի նախարարութանը հանձարարված Է պատրաստել դոսյե Թուրքիայի կողմից արաբական հանարպետության ինքնիշխանության խախտումների մասին եւ գանգատ ներկայացնել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ, կանչել Բաղդադում Թուրքիայի դեսպանին եւ բողոք հայտնել նրան, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը: