Ահվազ քաղաքում ահաբեկչության հետ կապված՝ Իրանի ԱԳՆ են կանչվել եվրոպական 3 երկրների դեսպանները
Իրանական Ահվազ քաղաքում զորահանդեսի ժամանակ տեղի ունեցած ահաբեկչության հետ կապված՝ Իրանի ԱԳՆ են կանչվել Նիդեռլանդների, Դանիայի դեսպաններն ու Մեծ Բրիտանիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը, հայտնում է IRNA գործակալությունը՝ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Բահրամ Ղասեմիին հղումով:
Երեք երկրների ներկայացուցիչներն իրազեկվել են Իրանի դիրքորոշման մասին, համաձայն որի՝ այդ երկրները թաքցնում են Ահվազի ահաբեկչությանը ներգրավված ահաբեկչական խմբավորումների անդամներին իրենց երկրներում:
Ղասեմիի խոսքով՝ Իրանն արդեն նախազգուշացրել է այդ երկրների իշխանություններին այն մասին, որ ահաբեկիչները դեռ գտնվում են այդ երկրների տարածքում, և կոչ է արել կալանավորել ու դատել նրանց:
«Անընդունելի է, որ Եվրամիությունը «սև ցուցակում» չի ներառում այդ ահաբեկչական խմբավորումների անդամներին, քանի դեռ նրանք հանցագործություններ չեն կատարել եվրոպական տարածքում»,- ասել է Ղասեմին:
Նա հավելել է, որ այդ երկրների կողմից Իրանում ահաբեկչության դատապարտման հույս ունի, նաև հուսով է, որ այդ անձանց կարտահանձնեն Իրանին:
Հիշեցնենք, որ ահաբեկչությունը տեղի էր ունեցել շաբաթ օրն իրանական Ահվազ քաղաքում զորահանդեսի ժամանակ, որի հետևանքով մահացել է 28 մարդ, ևս 60-ը ստացել են մարմնական վնասվածքներ: Ահաբեկչության պատասխանատվությունը ստանձնել է «Ահվազում հայրենասիրական արաբական ժողովրդավարական շարժում» խմբավորումը, որը կապեր ունի Սաուդյան Արաբիայի հետ:
Երեկ զորահանդեսներ են անցկացվել Իրանի մի շարք քաղաքներում, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Թեհրանում: Դրանք նվիրված են եղել Սրբազան պաշտպանության շաբաթվան՝ հիշատակի միջոցառումներ, որոնք նվիրված են 1980-1988 թվականներին տեղի ունեցած իրանա-իրաքյան պատերազմին: