Բժիշկները մեկնաբանելու ժամանակ չունեն, թե ինչու էր «Սլավմեդ»-ում 28-ամյա ծննդկան մահացել (տեսանյութ)
Հուլիսի 26, 2016 թվական, «Սլավմեդ» բժշկական կենտրոն: Ժամեր առաջ կեսարյան հատումով ծննդաբերած 28-ամյա Տաթև Գասպարյանի մոտ առողջական որևէ խնդիր, թվում էր, թե պետք է չլիներ, թեպետ մոր` Հասմիկ Ղազարյանի խոսքով` դստերը հիվանդասենյակ էին տեղափոխել բառացիորեն ժամեր անց: Տաթևը որդի էր ունեցել: Ըստ հարազատների` չնայած վիրահատությանը` տրամադրությունը լավ էր, նույնիսկ ասել էր, որ եթե իրեն հետագայում թույլատրեն, դեռ երեք-չորս երեխա կեսարյան հատումով կունենա:
Ավելին` ծննդկանը նույնիսկ երեխային մի քանի անգամ կերակրելու հնարավորություն էր ունեցել, սակայն դա մոր և որդու, թերևս, առաջին, բայց նաև վերջին հանդիպումն էր: Արդեն հուլիսի 27-ին 28-ամյա Տաթևը մահացավ` որդուն թողնելով առանց մայրական խնամքի, իսկ ծնողներին և հարազատներին ստիպեց համակերպվել իր անժամանակ մահվան հետ: Սակայն Տաթևի հարազատներն այս պահին կորստի հետ համակերպվելուց բացի ավելի քան պահանջատեր են, բողոքի հասցեատերն էլ «Սլավմեդ» բժշկական կետրոնն է, որտեղ Տաթևը հաշվառված էր, և որտեղ էլ տեղի էր ունեցել կեսարյան հատումը: Տաթևի հարազատները վստահեցնում են, որ Տաթևը ոչ նախքան հղիությունյունը, ոչ էլ մասնավորապես դրա ընթացքում առողջական որևէ խնդիր չէր ունեցել:
«Ծննդաբերությունից մոտավորապես 1.5 ամիս առաջ ասացին, որ Տաթևի մոտ կա տոնուսի խնդիր, լարվածություն, ինչի համար էլ մեկ շաբաթ անցկացրեց «Սլավմեդ»-ում: Բայց այդ ամենը որևէ լուրջ բարդություն չէր կարող առաջացնել, որովհետև նմանատիպ խնդիրներ բոլոր հղիներն էլ ունենում են: Հիվանդանոցում ասել էին, որ հեմոգլոբինի խնդիր էլ կա, սակայն դա էլ ստուգեցին և պարզեցին, որ այդ խնդիրն էլ է կարգավորվել»,-Asekose.am-ին ասաց մահացած ծննդկանի մայրը` Հասմիկ Ղազարյանը:
Թեպետ առողջական այլ խնդիրներ չէին եղել, սակայն «Սլավմեդ»-ում Տաթևին  բժիշկները հորդորել էին ոչ թե ինքնուրույն ծննդաբերել, այլ կեսարյան հատում անել, քանի որ պորտալարը երկու անգամ փաթաթվել էր պտղի պարանոցին, ինչը կարող էր ծննդաբերության ընթացքում երեխայի համար խնդիրներ առաջացնել: Հասմիկի  խոսքով` իմանալով այդ մասին` Տաթևը որոշել էր  անպայման այդ քայլին գնալ, որպեսզի երեխայի կյանքին որևէ վտանգ չսպառնար:
Արդեն հուլիսի 26-ին` կեսարյան հատումից հետո «Սլավմեդ» բժշկական կենտրոնում դեպքերի ճակատագրական զարգացումը տեղի է ունեցել հետևյալ ձևով.
«Կեսարյան հատումից բառացիորեն մի քանի ժամ հետո աղջկաս բերեցին հիվանդասենյակ, երևի դա էլ էր ճակատագրական: Տեսքը լավ էր, հետո որոշ ժամանակ անց փորձեց երեխային կերակրել, սակայն արդեն ասաց, որ իրեն լավ չի զգում:  Այնտեղ կային հերթապահ բժիշկ, բուժքույրեր, բայց ոչ ոք ոչինչ չհասկացավ, միայն  ամուսնուն խորհուրդ տվեցին սուրճ և շոկոլադ բերել: Տաթևն իրեն թույլ էր զգում, հատկապես, երբ ուզում էր երեխային կերակրել, ճնշումը ընկել էր,  որովայնը սկսել էր  տաքանալ և այրվել: Բժիշկները  գալիս էին, անզգայացնում, կաթիլայինը թարմացնում, ճնշում չափումը, սակայն մեզ ասում էին, որ նոր է ծննդաբերել, արյուն է կորցրել, այդ ամենը կարող է օրինաչափ լինել»:
Մոր խոսքով` բժշիկների անհանգստությունը նկատելի էր դարձել միայն նույն օրը` երեկոյան մոտ 10-ին.
«Արդեն հիվանդասենյակ մտավ Տաթևի կեսարյան վիրահատությունը կատարած բժիշկը` Վարդան Ռափյանը: Իրենց հետ համապատասխան սարքավորումներ էին բերել, ավելին` սկզբում ասացին, որ ամեն ինչ իդեալական է,  արգանդը կրճատվում է, սակայն ավելի ուշ համապատասխան մասնագետ եկավ, ով տարիքով մի կին էր: Ըստ նրանց` մազանոթ էր պայթել, ինչի պատճառով արյունը կուտակվում էր մաշկի տակ:  Ասացին, որ պետք է վիրահատեն, ինչը երկար չի տևի, ավելին` 20 րոպե հետո կկարողանանք տեսակցել: Ես էլ իմ հերթին երեխայիս տրամադրեցի, որ նման բաներ կարող են լինել, թեև սրտնեղել էի, որ պետք է նորից կարերը թարմացնեին: Բայց ընդհանուր առմամբ,  Տաթևը հանգիստ էր, վստահում էր բժշկներին, նույնն էլ` ես»:
Հասմիկի խոսքով` վիրահատության գնալուց առաջ  Տաթևը դիմել էր իրեն` ասելով հետևյալը. «Զբաղվիր երեխայով, ես շուտով կվերադառնամ»: Սա մոր և դստեր վերջին խոսակցությունն էր, որին իբրև թե պետք է հաջորդեր 20 րոպե  տևողոթյուն ունեցող վիրահատությունը, սակայն…
Սակայն 1:20 մեկնարկած վիրահատության ավարտի մասին Տաթևի հարազատներն իմացան միայն ժամեր անց:
«Զգում էի, որ բժիշկները խառնված էին, Տաթևին տարան վիրահատարան: Ասացին 20 րոպեում կմաքրեն և հետ կբերեն, սակայն 20 րոպեն դարձավ մեկ, ապա երկու, երեք ժամ: Հետո բժիշկներից մեկը մոտեցավ և ասաց, որ Տաթևի ամուսինը գնա արյան բանկից դոնորական երկրորդ խմբի դրական ռեզուսով արյուն բերի: Երբ անհանգստացա, բժիշկն ասաց, որ դրա կարիքը չկա, քանի որ այդ ամենն ապահովության համար են անում: Հիմա արդեն հասկանում եմ, որ իրենք արդեն գիտեին իրենց սխալը և փորձում էին այն կոծկել: Ասացին, որ շուտով Տաթևին կտեղափոխեն վերակենդանացման բաժանմունք, և կհամոզվենք, որ ամեն ինչ նորմալ է: Սակայն արդեն առավոտյան 7-ն էր, իսկ մեզ դեռ ոչինչ չէին ասել: Գնացինք վիրահատարան, մեզ ասացին, որ Տաթևը դեռ շնչառական ապարատի օգնությամբ է շնչում: Այդ ժամանակ արդեն բարկացա և ասացի, որ եթե իրենք չենք կարողանում խնդիրը կարգավորել, մենք կարող ենք համապատասխան մասնագետներ բերել, սակայն պատասխանեցին, որ Հանրապետական հիվանդանոցից ռեանիմատոլոգների են հրավիրել: Շարունակում էին մեզ հագստացնել»: