Հայաստանում հակառուսական տրամադրությունների համար օբյեկտիվ առիթ են տվել Մեդվեդևն ու Ռոգոզինը. Մոդեստ Կոլերով.«Ժամանակ»
«Ժամանակ»-ի զրուցակիցն է ռուսական «Ռեգնում» լրատվական գործակալության գլխավոր խմբագիր, քաղաքագետ Մոդեստ Կոլերովը:
– Պարոն Կոլերով, սկսենք Ձեր վերջին այցելությունից Լեռնային Ղարաբաղ: Ի՞նչ տպավորություն եք ստացել, Ձեր կարծիքով՝ ի՞նչ է փոխվել Ղարաբաղում վերջին իրադարձություններից հետո, ի՞նչ տրամադրություններ կային մարդկանց շրջանում:
– Ես զբոսաշրջիկ չեմ, ես պարբերաբար եմ լինում Ղարաբաղում: Չէի ասի, թե շատ բան է փոխվել, թերևս մնացել է միայն անցած պատերազմի զգացումը: Այն բնակավայրերում, որտեղ ես եղա, արտաքնապես որևէ փոփոխություն չկար, բայց հոգեբանական առումով նկատվում էր, որ պատերազմ է եղել և մարդիկ են զոհվել:
– Վերջին շրջանում ռուսական մամուլը ակտիվորեն քննարկում է Հայաստանում «հակառուսական տրամադրությունների» հարցը: Սա ի՞նչ միտում է:
– Կարծում եմ, որ հակառուսական տրամադրությունները Հայաստանում առաջացել են Մեդվեդևի և Ռոգոզինի՝ Ադրբեջանին զենքի մատակարարումը շարունակելու մասին հայտարարությունների հետևանքով:
– Այո, բայց որոշ հոդվածներում նշվում է, թե հակառուսական տրամադրությունները հրահրվում են ինչ-որ ուժերի կամ մարդկանց կողմից: Բայց Դուք կարծում եք, որ կան օբյեկտիվ նախադրյալներ դժգոհության համար, այդպե՞ս է:
– Ես կարծում եմ, որ կան օբյեկտիվ պատճառներ հակառուսական տրամադրությունների համար, առաջին հերթին նկատի ունեմ Ռոգոզինի և Մեդվեդևի հայտարարությունները: Պարզ է, որ այդ պատճառները օգտագործվում են Ռուսաստանի հակառակորդների կողմից, Ռուսաստանի մրցակիցները կարող են և արդեն օգտագործում են այդ տրամադրությունները: Բայց չի կարելի ասել, որ ինչ-որ մեկը հորինել է այդ պատճառները. դրանք օբյեկտիվ են:
– Իսկ Ռուսաստանի իշխող վերնախավում, Ձեր կարծիքով, վերագնահատվե՞լ են Ռուսաստանի մոտեցումները Հայաստանի հանդեպ:
– Իմ տվյալներով՝ նմանատիպ լուրջ խոսակցություն հրապարակային դաշտում առայժմ չի եղել, բայց ես գիտեմ, որ այդպիսի քննարկումներ կան ոչ հրապարակային ոլորտում։