Կայացել է «Հայաստան-Վրաստան տարածքային համագործակցության ծրագրի» համատեղ կառավարման կոմիտեի նիստը
ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարի առաջին տեղակալ Վաչե Տերտերյանն հունիսի 3-ին Դիլիջանում մասնակցել է  «Հայաստան-Վրաստան տարածքային համագործակցության ծրագրի»  համատեղ կառավարման կոմիտեի (ՀԿԿ) նիստին, որի ընթացքում քննարկել են ծրագրի իրականացման առաջին արդյունքներն ու նվաճումները: Նիստին մասնակցել են նաև Վրաստանի տարածաշրջանային զարգացման և ենթակառուցվածքների նախարար  Թենգիզ Շերգելաշվիլին,  ԵՄ Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին, ԵՄ Արևելյան գործընկերության տարածքային համագործակցության (ԱԳՏՀ)  աջակից  ծրագրի փորձագիտական խմբի ղեկավար Ալեքսեյ Սեկարևը, Աջակից ծրագրի ղեկավար մարմնի` GIZ-ի թիմի ղեկավար Էրկ Ռոելոֆսը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից՝ հավելելով. «Հայաստան-Վրաստան տարածքային համագործակցության ծրագի րն իրականացվում է  2015 թվականից Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ,  և նպատակ ունի  խթանել միջսահմանային շփումը ՏԻՄ-երի,  համայնքների և քաղաքացիական հասարակությունների միջև, մասնավորապես, Հայաստանի Լոռու, Շիրակի, Տավուշի մարզերում և Վրաստանի Քվեմո-Քարթլի շրջանում՝ ընդհանուր սոցիալ-տնտեսական մարտահրավերները հաղթահարելուն ուղղված համատեղ լուծումներ մշակելու շրջանակներում:
«Հայաստան-Վրաստան միջսահմանային համատեղ նախագծերը կարևոր քայլ են տեղական մակարդակումտնտեսական և սոցիալական զարգացման և այդ հարցերում հասարակության ներգրավվածության բարձրացմանուղղությամբ», - ողջունելով նիստի մասնակիցներին՝ նշել է ՀՀ ՏԿԶՆ առաջին տեղակալՀայաստան-Վրաստանտարածքային համագործակցության ծր ագրի ՀԿԿ նախագահ Վաչե Տերտերյանը:
Վրաստանի տարածաշրջանային զարգացման և ենթակառուցվածքների նախարար Թենգիզ Շերգելաշվիլիիգնահատմամբ՝ դրամաշնորհային նախագծերի ամենակարևոր նվաճումներից մեկը փոխադարձ շփումն է և կազմակերպությունների միջև սերտ համագործակցությունը: «Ծրագրի մասնակիցները նպատակ ունեին ստեղծելխաղաղությանվստահության և համագործակցության ընկերական մթնոլորտ», - ասել է նախարարը:
Ծրագրի շրջանակներում ստեղծվել են 10 միջսահմանային համագործակցության նախագծեր, որոնք ներառում են Հայաստանից և Վրաստանից 33 կազմակերպություն: Նախագծերը միտված են լուծելու տարածաշրջանային զարգացմանն ուղղված տարաբնույթ խնդիրներ, մասնավորապես՝ խթանել տնտեսական զարգացումը, գրավել ներդրողներ Վրաստանի Քվեմո-Քարթլի շրջան և Հայաստանի Տավուշի մարզ, նորարարական զբոսաշրջային ուղիներ մշակել, իրականացնել  Վրաստանի Սամցխե-Ջավախեթի և Հայաստանի Շիրակի մարզի բնական ռեսուրսների պահպանմանն ուղղված ծրագրեր: Հատուկ ուշադրություն է հատկացված երի տասարդների խնդիրներին, այդ թվում՝ քաղաքացիական հասարակության կրթությանը, երիտասարդների զբաղվածությանը, ինչպես նաև Գյումրիի ու Բոլնիսիի դեռահասների միջև հաղորդակցության խթանմանը:
«Հայաստան-Վրաստան տարածաշրջանային համագործակցության ծրագիրը խթանում է հարևան համայնքներիընկերական հարաբերությունները և համագործակցությունը գյուղատնտեսությանզբոսաշրջությանբիզնեսի,շրջակա միջավայրի պահպանմանկրթությանմշակույթի ու սպորտի ոլորտներում», - նշել է ԵՄ ԱԳՏՀ աջակիցծրագրի փորձագիտական < b>խմբի ղեկավար Ալեքսեյ Սեկարևը:
Աջակից ծրագրի ղեկավար մարմնի` GIZ-ի թիմի ղեկավարը Էրկ Ռոելոֆսը նիստի ընթացքում կարևորել է, որ ծրագրային առաջնահերթությունների, մասնակից կազմակերպությունների և մնացած բոլոր հարցերի շուրջ որոշումներն ընդունվել են միասնականորեն հայ և վրացի գործընկերների կողմից: «Այսօր մենք այստեղ ենքքաղելու համագործակցությանառաջին պտուղներն ու ականատես լինելու մասնակիցների առաջին հաջողություններին,- շեշտել է նա:
Մեկ երկրից կամ տնտեսությունից կախվածությունը, հատկապես կարևորագույն մատակարարման շղթաներում, ռիսկ է ներկայացնում․ Ռուբիո Հայաստանում NVIDIA-ի բազմամիլիարդ դոլարանոց ներդրումը հսկայական նշանակություն ունի. Սաակաշվիլի Մեծ Պահքը ժամանակն է ապաշխարության, ասել է թե՝ մտքի փոփոխության. Հայր Ռուբեն Նեթանյահուն փոստով անհայտ նյութ պարունակող ամպուլներ է ստացել Պետական բուհերը ֆինանսապես պահում են ուսանողները, բայց վերահսկում են քաղաքական իշխանության ներկայացուցիչները. Մենուա ՍողոմոնյանՎագիֆ Խաչատրյանը կրկին վիրահատվել է «Կրոկուսի» ահաբեկչի համար պահանջել են ցմահ ազատազրկում Հայտնի է Ձմեռային Օլիմպիական խաղերում Հարություն Հարությունյանի արդյունքը Թուրքիայի Արտգործնախարարը հայտարարեց, որ աջակցում են ՓաշինյանինԻ՞նչ կասեք Փաշինյանին, եթե ձեր դիմաց դուրս գաԿոմիտասի պողոտայում մեքենաների բախման հետևանքով վիրավոր կա Ռուսաստանում մեղրի դեֆիցիտ է սպասվում Սա միայն հնարավորություն է բացում ՀՀ-ի համար գնել պրոյեկտ ԱՄՆ-ից․ Ռոբերտ ՔոչարյանԱտոմային էներգետիկան ԱՄՆ-ում չափազանց թանկ է․ Ռոբերտ ՔոչարյանՈղբերգական ավտովթար է տեղի ունեցել Երևան-Երասխ ճանապարհին, վարորդը տեղում մահացել է «Նույն սիրտը, որը մի ժամանակ կոտրվել էր, հիմա բավականաչափ քաջ է կրկին սիրելու կյանքը». Անահիտ Սիմոնյան «Ես գնում եմ իմ երջանկության հետևից, ինձ չփնտրեք, բողոքն էլ հետ վերցրեք». նոր մանրամասներ 15–ամյա աղջկա առևանգման դեպքից Վարդենյաց լեռնանցքը դժվարանցանելի է կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար Հայաստանը դիտարկում է Երկրի հեռահար զոնդավորման նոր արբանյակներ ձեռք բերելու հնարավորությունը Telegram-ը մեկ օրում փակել է ավելի քան 235 հազար ալիք և խումբ Բարձր եմ գնահատում Լիտվայի աջակցությունը Հայաստանին. Վահագն Խաչատուրյան «Al-Beruniy». Հայ շախմատիստների արդյունքները ՀՀ-ում ընտրողների ընդհանուր թիվը կազմում է 2․489․031 Վաղը տեղի կունենա Արեգակի օղակաձև խավարում Հրապարակվել է ԱԺ ընտրություններում ընտրական իրավունք ունեցող քաղաքացիների նախնական թիվը IDBank-ը ներկայացուցչություն է բացել ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Գլենդել քաղաքումՀունվարին Ադրբեջանը 2,4 մլն դոլարի արտադրանք է արտահանել Հայաստան Արտակարգ դեպքերի թվի աճին զուգահեռ նվազել է զոհերի և տուժածների թիվը․ ՆԳ նախարարն ամփոփել է ՓԾ 2025-ի աշխատանքը Պետք է սթափվել, լրջանալ և լուրջ վերաբերվել այն ամենին, ինչ տեղի է ունենում մեր ռեգիոնում և մեր պետականության շուրջ. Մհեր ԱվետիսյանԻրանում տեղի ունեցած ավտովթարի հետևանքով զոհվել է չորս մարդ, ևս 21-ը վիրավորվել է Մեկնարկել է հրաձգության Եվրոպայի առաջնության տոմսերի վաճառքը Փոքրերը մի խնդիր ունեն, ոտատակ չընկնել ու այդպիսով փորձել պահպանել ազգային ինքնությունն ու ինքնիշխանությունը. ԶաքարյանԶՊՄԿ-ն ժողովրդի կողքին՝ ներդրումներ առողջապահության և բնապահպանության ոլորտումԻնչ վիրուսներ են շրջանառվում, համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում Պայթյունի ահազանգ Թալին քաղաքի բենզալցակայաններից մեկում․ ՆԳՆ-ի անդրադարձը Հայտնաբերվել է 426 ոչ սթափ վարորդ․ պարեկների անցած շաբաթվա ծառայության արդյունքները Խնդիրը ոչ թե պատերազմի և խաղաղության մեջ է, այլ խաղաղությունը ապահովելու միջոցների․ Ավետիք ՉալաբյանԻրան, Ուկրաինա, միջուկային էներգիայի համաձայնագիր․ Հունգարիայում Ռուբիոն բարձրաստիճան հանդիպումներ է ունեցել Սահմանների դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի հանձնաժողովների նիստ տեղի կունենա Հայաստանում Թալինում գործող բենզալցակայանում պայթյnւն է տեղի ունեցել` հրդեհի բռնկմամբ Իտալիայի հայտնի «Սիրո կամարը» փլուզվել է Սուրբ Վալենտինի գիշերը Եպիսկոպոսները կհավաքվեն Ավստրիայում՝ ի հեճուկս Փաշինյանի Հունիսի 1-ից «Հին Խնձորեսկ» պատմամշակութային արգելոցի մուտքը կդառնա վճարովի Անողնաշարության մաստեր-կլաս Հանրային հեռուստատեսությունից Փաշինյանը վերջնականապես յուրացրեց Սահմանադրական դատարանը Պայթյուն ոստիկանական բաժանմունքի մոտ, առնվազն 2 մարդ մաhացել է, 14-ը՝ վիրավnրվել Տարեցների համար հանրային տրանսպորտը պետք է լինի անվճար. Հ. ԿամենդատյանՔՊ խմբակի ընտրության արդյունքում տաս համար ստացած անձը տապալել է աշխատանքային պայմանագրերի էլեկտրոնային կնքման գործընթացը. Հրայր Կամենդատյան2018-ից հետո ժողովրդի մոտ կեղծ դրական սպասումներ առաջացան, որ վարկերի տոկոսներ, տույժեր, տուգանքներ, բոլորը պետությունն է մարելու. Նաիրի Սարգսյան Նույնիսկ սոցիալական խնդիրները բավարար են, որ ժողովուրդն այս անգամ չընտրի Փաշինյանին. Աննա Կոստանյան