Հայտնի դարձավ այն «գինը», կամ դրա մի մասը, որ ռուսական կողմը վճարեց ապրիլի 13-ին Մոսկվայում ԵՏՄ նիստին ՀՀ մասնակցության դիմաց.«Հայկական ժամանակ»
«Հայկական ժամանակ»-ը «ԵՏՄ նիստն ու նոտան» ենթավերնագրի ներքո գրում է. «Հայտնի դարձավ այն «գինը», կամ դրա մի մասը, որ ռուսական կողմը վճարեց ապրիլի 13-ին Մոսկվայում ԵՏՄ նիստին ՀՀ մասնակցության դիմաց: Սերգեյ Լավրովի Երևան ժամանելու օրը ՌԴ ԱԳՆ-ն ԼՂ հակամարտությանը նվիրված մեկնաբանություն հրապարակեց:«ԼեռնայինՂարաբաղիշուրջիրավիճակիզարգացմանհամատեքստումռուսաստանյանկողմըհստակելնումէայնբանից, որ 1994թ. Հրադադարիմասինհամաձայնագիրը, ինչպեսնաևորպեսլրացումընդունած 1995թ. Ղարաբաղյանհակամարտությանհրադադարիռեժիմիամրապնդմանմասինհամաձայնագիրըանժամկետբնույթենկրումևշարունակումենհակամարտությանգոտումհրադադարիհիմքհանդիսանալ: Դասկզբունքայինդիրքորոշումէ, որըլիովինհամապատասխանումէԵԱՀԿՄինսկիխմբիեռանախագահներիընդհանուրմոտեցմանըևներկայացվելէԵԱՀԿ-ումՌԴմշտականներկայացուցչությաննոտայում, որըընթացիկտարվաապրիլի 12-ինփոխանցվելէԵԱՀԿ-ումԱդրբեջանիմշտականներկայացուցչությանը»,- նշվածէմեկնաբանությանմեջ:
Կցվածէնաևհամապատասխանփաստաթուղթը՝ԵԱՀԿ-ումՌԴմշտականներկայացուցչության պաշտոնական նոտան: Սա աննախադեպ փաստաթուղթ է, ԼՂ հակամարտության ողջ պատմության ընթացքում միակը, որ հասցեական ուղղված է Ադրբեջանին և փաստացի արձանագրումն է այն բանի, որ Ադրբեջանն է խախտում հրադադարի ռեժիմը: Թերթը գրում է, որ Դմիտրի Մեդվեդևի երևանյան այցը հարթ չանցավ: Սերժ Սարգսյանը բավական կոշտ հայտարարություններ արեց ՌԴ վարչապետի հետ հանդիպման ժամանակ այն աստիճան, որ ռուսական կողմը դրանք խմբագրած տեղադրեց կառավարության կայքում:
Ըստ որոշ գնահատականների Սարգսյանն ակնարկեց, որ ՀՀ-ն ՌԴ-ից ակնկալում է պատերազմական գործողություններ սկսելու համար Ադրբեջանին ուղղված հասցեական հայտարարություն, ինչպես նաև՝ Ադրբեջանին ռուսական զենքի վաճառքի դադարեցման ուղղությամբ գործնական քայլեր: Սպասվում էր, որ ԵՏՄ նիստին ՀՀ-ի մասնակցել, չմասնակցելը կախված կլինի նրանից, թե Կրեմլը ինչպես կարձագանքի այս ակնկալիքներին: Հիմա արդեն պարզ է, որ ՌԴ-ն ընտրել է դրանցից մեկը բավարարելու հնարավոր ամենաանաղմուկ ճանապարհը՝ պաշտոնական նոտա ԵԱՀԿ-ի «պատերի մեջ», որ փաստորեն հղվել է ԵՏՄ նիստի նախորդ օրը: Թերթը հավելում է, թե մինչև վերջին պահը ՀՀ կառավարությունը չէր հաստատում վարչապետի մասնակցությունը Մոսկվայի նիստին: Նոտայի մասին հայտարարվեց Լավրովի երևանյան այցի շրջանակներում, ինչը թերևս նույնպես հայկական կողմի պահանջն էր: