ՀՀԿ-ն ու ՀՅԴ-ն ստորագրված համաձայնագրով սկիզբ են դնում քաղաքական երկարատև համագործակցության
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ու Հայ հեղափոխական Դաշնակություն կուսակցության քաղաքական համագործակցության համաձայնագրի ստորագրմամբ երկարատև համագործակցության սկիզբ է դրվում:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ՀՀ նախագահի նստավայրում ստորագրման ավարտից հետո` լրագրողների հետ ճեպազրույցում, նման տեսակետ արտահայտեց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը: «Հայաստանի քաղաքական դաշտում նոր մշակույթի սկիզբ է դրվում, քանի որ այս համաձայնագիրը ոչ հետընտրական կոալիցա է, ոչ էլ նախընտրական դաշինք, այս համաձայնագիրը սկիզբ է դնում քաղաքական երկարատև համագործակցության, որը խարսխված է արժեհամակարգային ընդհանրությունների ու միասնական գործողությունների վրա»,-ասաց Արմեն Աշոտյանը: Նրա խոսքով` հանրաքվեով ընդունված Սահմանադրությունը հասարակական-քաղաքական բարեփոխումների հիմք է դնում, իսկ ստորագրված ծավալուն փաստաթղթով հնարավոր կլինի դա իրագործել:
Հայ Հեղափոխական Դաշնակցության գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Աղվան Վարդանյանն էլ նշեց, որ համագործակցության համաձայնագիրը երկար աշխատված փաստաթուղթ է, որն անդրադառնում է Հայաստանի կյանքի բոլոր ոլորտներին: «Այն նաև ճանապարհային քարտեզ է, որտեղ դրված են մեր երկու քաղաքական ուժերի համադրելի նպատակները»,-ասաց քաղաքական գործիքը` հավելելով, որ իրենց համագործակցությունը մյուս քաղաքական ուժերը ընդունեն ոչ թե թշնամանքով, այլ բանակցելու, ընդհանուր լուծում գտնելու մոտեցմամբ: Աղվան Վարդանյանը նաև շեշտեց, որ ստանձնում են պատասխանատվություն երկրի կառավարման գործընթացում:
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունն ու Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությունը փետրվարի 24-ին ստորագրել են քաղաքական համագործակցության համաձայնագիր: