Թվիթերում «ամենամեծ լսարանը» շոու բիզնեսինն է
Ռուբեն Խաչատրյանը Ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
Չնայած նրան, որ շատ երկրներում որպես «առաջնային» սոցիալական ցանց չի դիտարկվում թվիթերը, այնուամենայնիվ շատ մարդիկ համոզված են, որ այն բավականին հարմար ու կարևոր գործիք է: Մի շարք քաղաքական գործիչներ, չնայած ֆեյսբուքում կամ այլ սոց կայքում գրանցված լինելու հանգամանքին, մեծ կարևորություն են տալիս հենց այս հարթակին և շատ ժամանակ էլ, իրենց քաղաքական հայտարարությունները կամ սուր կարծիքները հնչեցնում են հենց այս տիրույթում: Որպես օրինակ՝ Բարաք Օբաման, Դեվիդ Քեմերոնը և այլն:
Ինչ խոսք, վերոնշյալ գործիչները ակտիվություն են ցուցաբերում և ունեն բավականին շատ հետևորդներ, սակայն 2016-ի հունվար ամսվա տվյալներով թվիթերում հետևորդների թվով առաջատարը Քեթի Փերին է (թվիթերում՝ @katyperry)՝ մոտավորապես 80 միլիոն հետևորդ: Նրան հաջորդում է երգիչ Ջասթին Բիբերը (@justinbieber) ՝72.8 միլիոն հետևորդով
Երրորդ հորիզոնականում է Թեյլոր Սվիֆթը (@taylorswift13), ով ունի շուրջ 68.5 միլիոն հետևորդ
Չորրորդ հորիզոնական՝ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամա (@barackobama): Օբաման Թեյլորին զիջում է մոտավորապես մեկ միլիոն հետևորդով՝ շուրջ 67.8 միլիոն:
Հինգերորդ հորիզոնականում ՝ Յութուբի թվիթերյան էջը (@YouTube) ` 57.9 միլիոն հետևորդ:
Կարծես քաղաքական գործիչները հետևորդների առումով միայնակ են թողել Բարաք Օբամային: Ինչպես տեսնում ենք թվիթերում «ամենամեծ լսարանը» շոու բիզնեսինն է:
Անցնենք առաջ: Շոու բիզնեսը, այսպես ասած, գլխավորում է այլ ցուցանիշային աղյուկաներ ևս: Որպես օրինակ ռեթվիթված գրառումների ցուցանիշը: Թվիթերում նախորդ տարվա տվյալներով ամենաշատ ռեթվիթված պոստը One direction խմբի անդամ Հարրի Սթայլսի մարտի 25-ին կատարած գրառումն է եղել, որն ունեցել է 780 հազար ռեթվիթ: Գրառումը հետևյալն է. «All the love as always. H»: Այն արվել է խմբի անդամներից մեկի հեռանալու առիթով: Բնականաբար սա պայմանավորված է նրանով, որ խումբն ունի միլիոնավոր երկրպագուներ: Տրամաբանական էր, որ ներսում տեղի ունեցած «ցնցումները» կարող էին հուզել երկրպագուներին այն չափ, որ մեկ հրաժեշտի խոսքն ունենար այսքան ռեթվիթ:
Բացի ռեթվիթներից, հավանումների մեկնաբանությունների, հեշթեգերի ցուցանիշներից կա մի հետաքրքիր ցուցանիշ ևս: Ինչպես գիտենք օգտատերերն իրենց գրառումներում շատ հաճախ նշում են այս կամ այն մարդուն: Այլ կերպ ասած կան մարդիկ, որոնց մասին «բավականին շատ են խոսում» թվիթերում:
ԱՄՆ նախագահի թեկնածուները պարզվում է չափազանց հետաքրքիր են թվիթերի օգտատերերի համար: Սրա վառ ապացույցն այն է, որ գրառումներում ամենաշատ նշված/հիշատակված մարդկանց ցանկի առաջին երկու հորիզոնականները զբաղեցնում են ԱՄՆ նախագահի թեկնածուներ Դոնալդ Թրամփը և Հիլարի Քլինթոնը: Ավելի կոնկրետ՝ 2015 թվականին Դոնալդ Թրամփին հիշատակել են 43 միլիոն գրառման մեջ, իսկ Հիլարի Քլինթոնին՝ 31.5 միլիոն:
Անկեղծ ասած ուրախ կլինեի, որ օրերից մի օր էլ Հայաստանում թվիթերի մշակույթը զարգացում ապրեր, բայց ինչպես ասում են մեր՝ հայերիս միտքը չի կարող սահմանափակվել կամ տեղավորվել 140 սիմվոլներում: