Арцахское движение стало точкой опоры для демократических перемен во всей Восточной Европе: заявление АНК
20 февраля 1988 года решением областного совета Нагорно-Карабахской автономной области и последовавшим за ним общенациональным откликом началось всенародное движение, которому было суждено сыграть историческую роль не только в судьбе армянского народа. Об этом говорится в заявлении, распространенном Армянским Национальным Конгрессом (АНК).
«Арцахское, или Армянское демократическое движение было беспрецедентным в 70-летней советской истории по своему политическому характеру, масштабам, продолжительности, стойкости, последовательности, безупречности методов действия и международному резонансу.
Около полугода оставаясь один на один в противостоянии с Советской империей, известной своими методами репрессий, Арцахское движение стало той точкой опоры, давшей уверенность и смелость демократическим движениям в других республиках Советского Союза и Восточной Европы. Благодаря политической грамотности и неуязвимости, Армянское демократическое движение и в последующие годы оставалось примером для подражания и своеобразным "законодателем" методов борьбы.
Впервые руководящий орган Всенародного движения — «Комитет "Карабах" Армении» — отверг инерцию традиционных представлений армянской политической мысли, которые неизменно приводили к неудачам, и принял реальные, приемлемые и эффективные принципы.
• Право на самоопределение: Основной вопрос Арцаха был поставлен не в плоскости территориальных претензий, а в плоскости международно признанного права народа на самоопределение, предусмотренного также Конституцией СССР.
• Демократический фундамент: Вопрос самоопределения Арцаха был неразрывно связан с широчайшими задачами демократизации. Это стало залогом неуязвимости движения внутри империи и обеспечило ему авторитет и поддержку на международной арене.
Исторические достижения Движения
Арцахское (Армянское демократическое) движение и сформированная им власть:
1. В смутные годы распада СССР была решена задача выживания, а затем и полного освобождения Нагорного Карабаха, созданы беспрецедентные гарантии безопасности и надежные основы для его существования.
2. Было достигнуто обретение независимости Армении и строительство государственности на демократической основе.
3. Движение сыграло ключевую роль в безопасном демонтаже Советской империи.
Наследие 20 февраля
20 февраля 1988 года — это не просто символ.
• С этого дня начинается период, когда Армения, спустя две тысячи лет, вновь стала политическим фактором, влияющим на ход мировой истории (оценка, данная в свое время иностранными экспертами).
• С этого дня началось десятилетие, которое по своим политическим результатам не имеет равных в истории Армении как минимум за последнее тысячелетие.
Армянский Национальный Конгресс по случаю 20 февраля поздравляет ветеранов Арцахского движения и их достойных потомков. Мы выражаем оптимистичную уверенность в том, что осознанием исторических реалий и совместными усилиями мы сможем восстановить и заложить в основу политической жизни страны неоспоримые традиции и уроки Арцахского движения, чтобы предотвратить нынешнее движение нашей страны к гибели», — говорится в заявлении.
Նորվեգիան զորքերի որոշ մասին է դուրս բերում Իրաքից տարածաշրջանում պատերազմի վտանգի պատճառով ՖԻՖԱ-ն պատրաստվում է փոխել ֆուտբոլի կանոնները Վինիսիուսի սկանդալից հետո Անհուսալի վարկերի աջակցության ծրագրի շրջանակում դիմումների ընդունման գործընթացը շարունակվում է Ամեն ջանք գործադրելու ենք մեր ժողովրդի՝ Արցախ վերադարձի համար. Արցախի ԱԺ Մեր ուժերը պետք է համադրենք գաղափարակից այլ կառույցների հետ և լինենք միասնական․ Ավետիք ՉալաբյանՏավուշի ոստիկանները 68-ամյա տղամարդու տանը ինքնաձիգներ և փամփուշտներ են հայտնաբերել Արթուր Դավթյանը չի մասնակցի Աշխարհի գավաթի հենացատկ մարզագործիքի ընտրական փուլին Իրանում ռազմական ինքնաթիռ է կործանվել Լճի մեջ ընկած 8 զբոսաշրջիկներին մահացած են հայտնաբերելՉկա աշխարհում մեկ այլ ժողովուրդ, որին նման հետեւողականությամբ և նույն պրիմիտիվ հնարքներով նպատակադրված եւ հաջողությամբ խաբեն. Աշոտյան Արթուր Դավթյանը չի մասնակցի Աշխարհի գավաթի հենացատկ մարզագործիքի ընտրական փուլին Փետրվարի 25-ին Նարեկ Կարապետյանը երիտասարդների հետ հանդիպում կունենա. «Ուժեղ Հայաստան» Մակրոնը մայիսի 4-ին երկօրյա այցով կլինի Հայաստանում Միայն մեր ղեկավարությունն է, որը առանձնացրել է գերիների ազատ արձակման հարցը խաղաղության գործընթացից ու իբր առանձին է դրա շուրջ բանակցում. ադրբեջանագետ Զինվորական ծառայությունը դարձնելու ենք գրավիչ և պատվաբեր․ Ավետիք ՔերոբյանԻրանը ներդրումային առաջարկները կախում է որպես Թրամփի «հրազենային դիվանագիտության» արգելք․ CBS Նոր մանրամասներ` Աջափնյակի զինված դեպքիցՊատվիրե՛ք IDBank-ի Arca Classic քարտ և օգտվե՛ք մինչև 2% հետվճարի հնարավորությունից Ռուսաստանը երբեք չի եղել Ճապոնիայի հետ երկխոսության դադարեցման կողմնակից. Պեսկով IDBank-ն ամփոփեց IDsalary-ի շրջանակում անցկացվող խաղարկությունը․ 55 հաջողակները ստացան իրենց նվերները Մեկ անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել. նոր մանրամասներ Աջափնյակի կրակnցների դեպքից Թրամփը ծաղրել է Փաշինյանին ու Ալիևին Հայաստանում ընդդիմադիր լինելը վտանգավոր է կյանքի և առողջության համար Բազմաթիվ հասցեներում գազ չի լինի փետրվարի 24-ին Իշխանության մաս կազմելուն պես մեկնարկելու ենք թոշակների 50% բարձրացման գործընթացը․ Հրայր ԿամենդատյանՓաշինյանի իշխանությունը իրական քայլ չի արել հայ գերիներին վերադարձնելու համար․ Արեգ ՍավգուլյանՄաhացել է Տ. Տաթև արքեպիսկոպոս Սարգիսյանը Պոպուլիզմով ընտրություն չեն հաղթում՝ հանրությանը պետք են իրագործելի լուծումներ․ Նաիրի Սարգսյան Բա, Բայդենի խորուրդը ի՞նչ եղավ. Մհեր ԱվետիսյանԹե բա՝ «դեռևս անհայտ պայմաններում Հայաստան են ժամանել ադրբեջանցիներ». Էդմոն ՄարուքյանՊաշտոնանկություն՝ Փաշինյանի որոշմամբ Ռուսաստանը ուժեղացնում է արևմտյան սահմանների անվտանգությունը Փետրվարի 19-ին Կապանի «Սյունիք» ֆուտբոլային ակումբը հուշագիր-համաձայնագիր կնքեց մարզի խոշոր ձեռնարկություններից մեկի՝ «Աժդանակ» ՍՊԸ-ի հետԱրցախը փաստացի այլևս մեր վերահսկողության ներքո չէ, սակայն դա չի նշանակում, որ կարող ենք թույլ տալ մոռացության մատնել Արցախի թեման. Մեսրոպ Առաքելյան Հենց այսպիսի հոտ է գալիս քաղցկեղ ունեցող մարդու վրայիցՓաշինյանին միացած տիրադավների շարքերը պակասում են Ռուսաստանում հեշտացնում են բնակարաններում արև ային մարտկոցների տեղադրումը Արցախը օկուպացրել են Ադրբեջանի զինվшծ ուժերը, իսկ Հայաստանը՝ Ալիևի կամակատար քաղաքական ուժը. Արմեն Աշոտյան «ՀայաՔվեն» հաստատակամ է Արցախը երբևէ դարձյալ հայկականացնելու առաքելության հարցումԱնհայտ ամերիկյան ինքնաթիռ է հատել Ռուսաստանի սահմանը «ՀայաՔվե» միավորումը տարածքային գրասենյակ բացեց Արարատի մարզի Մասիս համայնքումԲաքվում հայ են դատում, Երևանում իշխանությունները դիսկոտեկ են անում և զվարճանում․ Մենուա ՍողոմոնյանՓետրվարի 20-ին առաջին անգամ ցուցադրվել է «Թոմն ու Ջերին» մուլտֆիլմը Ucom-ը և Hero House Yerevan-ը կշարունակեն համագործակցել ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ․ Արարատի մարզում ՊՆ զինծառայող է մшհшցել․ ինչ է կատարվումՊատրաստ եմ լսել դառը խոսքեր, սրտացավ առաջարկներ՝ իրական, դժվար, ամենօրյա կյանքի մասին, որ միասին գտնենք լուծումները. Գագիկ Ծառուկյան Երևանի և մարզերի հարյուրավոր հասցեներում երկար ժամանակ լույս չի լինելու Փաստեր Հաղարծին վանքի մասին, որոնք հաստատ չգիտեիր. բացահայտելով Հայաստանը (մաս 10)Մի շարք հասցեներում ջուր չի լինելու Արտաքին զիջումներ, ներքին ճնշումներ. իշխանության պահպանման երկակի ռազմավարություն