Իրանի և Թուրքիայի պաշտպանության նախարարները քննարկել են իրենց ընդհանուր սահմանների անվտանգությունը
Իրանի պաշտպանության նախարար, բրիգադի գեներալ Ազիզ Նասիրզադեն չորեքշաբթի երեկոյան Անկարայում հանդիպել է Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերի հետ՝ երկկողմ պաշտպանական համագործակցությունը քննարկելու համար, հաղորդում է Mehr-ը։
Դիմավորման արարողությունից հետո երկու նախարարները հանդիպում են ունեցել իրենց պատվիրակությունների միջև։ Բրիգադի գեներալ Նասիրզադեն մեկնաբանել է տարածաշրջանում վերջին իրադարձությունները՝ նշելով, որ Իսրայելը բազմիցս հարձակումներ է գործել Գազայի, Լիբանանի, Եմենի և Սիրիայի, նույնիսկ Կատարի վրա։ «Նշված բոլոր խնդիրները վկայում են այդ մանկասպան ռեժիմի զավթողամոլական ​​և ճգնաժամային նկրտումների մասին, որը դարձել է աշխարհի ժողովուրդների շրջանում ամենաատելի ռեժիմներից մեկը՝ տարածաշրջանային երկրների վրա իր հետևողական հարձակումների և անմեղ մարդկանց սպանության շնորհիվ։
Այսօր տարածաշրջանի բոլոր երկրները համաձայն են այդ չարաբաստիկ ռեժիմի հանցագործությունների դատապարտման և դրանց դեմ պայքարի անհրաժեշտության հարցում»,- ասել է Իրանի պաշտպանության նախարարը։ Երկու երկրների միջև հարաբերությունների մակարդակի բարձրացման գործում ռազմական համագործակցության ամրապնդման դերը կարևորելով՝ նա Թուրքիայի պաշտպանության նախարարին հրավիրել է այցելել Թեհրան և հետևել երկու հարևանների միջև ձեռք բերված համաձայնագրերի իրականացումը։ Իրանի նախարարը նաև Իրանն ու Թուրքիան բնութագրել է որպես «տարածաշրջանային, միջազգային և իսլամական տարբեր հարցերում ազդեցիկ երկրներ», հավելելով, որ «երկու երկրների միջև հարաբերությունների բարելավումը կհանգեցնի նաև պաշտպանական հարաբերությունների բարելավմանը»։
«Անկարա այցը կնպաստի նաև Թուրքիայի հետ մեր ընդհանուր սահմանի կայունությանը և անվտանգությանը, որը ձգվում է ավելի քան 500 կիլոմետր։ Մեր երկու երկրների միջև պաշտպանական և ռազմական հարաբերություններն ամրապնդելու անհրաժեշտություն կա, և այդ այցը ձեռնարկվում է հենց այդ նպատակով»,- նշել է գեներալ Նասիրզադեն։
Իր հերթին, Թուրքիայի պաշտպանության նախարարը նշել է Իրանի պաշտպանության նախարարի Անկարա այցի կարևորությունը՝ այն համարելով երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում սերտ կապերի հստակ նշան։ Մեջբերելով «տարածաշրջանում ահաբեկչական խմբավորումների առկայությունը, որոնք փորձում են անկայունություն և անապահովություն ստեղծել տարածաշրջանից դուրս գտնվող որոշ կառավարությունների հրահանգով», գեներալ Գյուլերը հայտնել է իր երկրի պատրաստակամությունը համագործակցելու «ահաբեկչության դեմ պայքարում և տարածաշրջանում անվտանգություն ստեղծելու գործում»։
Նա միաժամանակ ընդգծել է, որ «ինչպես Իրանը Թուրքիայի անվտանգությունը համարում է իր անվտանգությունը, այնպես էլ Թուրքիան կգործադրի բոլոր ջանքերը անվտանգությունը բարձրացնելու համար, հատկապես մեր ընդհանուր սահմանների երկայնքով»։