Փետրվարի 14-ի ընտրությունները դիտորդներին չեն հետաքրքրում
Երեկ լրացել է փետրվարի 14-ին Դիլիջան, Թումանյան եւ Տաթեւ համայնքներում կայանալիք ՏԻՄ ընտրություններում գրանցված թեկնածուների ինքնաբացարկի վերջնաժամկետը: Ինչպես արդեն նշել ենք, ինքնաբացարկ է հայտնել միայն Թումանյանի համայնքի ղեկավարի թեկնածու Էդգար Պետրոսյանը:
Ավագանու անդամի թեկնածու գրանցված 61 քաղաքացիներից ինքնաբացարկի դիմում է ներկայացրել 3 թեկնածու: Նրանցից միայն 20-ն է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության անդամ: Ամենամեծ թիվը կազմում են անկուսակցականները՝ 32 թեկնածու: Հատուկենտ թեկնածուներ են առաջադրվել ԲՀԿ-ից, ՕԵԿ-ից ու ՀՅԴ-ից: Եվ ամենաուշագրավ տեղեկությունը, որ ստացանք Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովից, այն է, որ փետրվարի 14-ի տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ժամանակ դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով որեւէ տեղական հասարակական կազմակերպություն չի հավատարմագրվել:
Սա նշանակում է, որ այս ընտրություններն անցնելու են առանց դիտարկումների: Անգամ դիտորդական կազմակերպությունները չեն կարեւորել դրանք: Մնում է հուսալ, որ բավականաչափ թվով լրատվամիջոցներ կհետեւեն քվեարկության ընթացքին: Հատկապես Դիլիջանում թեժ մրցակցություն է սպավում: Այստեղ, հիշեցնենք, պայքարում են գործող քաղաքապետ Արմեն Սանթրոսյանը եւ նախկին քաղաքապետ Ժորա Սահաբալյանը: