Նիկոլը՝ քաղաքական ուժերին. «Հրաժարվե´ք ՌԴ-ի, Եվրոպայի կամ ԱՄՆ-ի պրոտեժե ներկայանալու փորձերից»
ԱԺ պատգամավոր, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստան-ԵՄ Միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 16-րդ նիստում, որը մեկնարկել է երեկ, ելույթ է ունեցել: Ինչպես տեղեկանում ենք Armtimes.com կայքից, պատգամավորն իր ելույթի առաջին մասում անդրադարձել է դեկտեմբերի 6-ին Հայաստանում տեղի ունեցած Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեին եւ համապետական նշանակության ընտրություններին: Նա նկատել է, որ տեղի ունեցած բոլոր ընտրություններում տվյալ պահին գործող իշխանության անվերջանալի հաղթանակներն են, որ քաղաքացիների շրջանում ամրագրում են տեսակետ, թե ընտրությունները Հայաստանում տեղի են ունենում ոչ թե իշխանություն ձևավորելու, այլ ձևավորված իշխանության վերարտադրությունն ապահովելու համար։ Փաշինյանը խոսել է վարչական լծակների օգտագործման, ընտրողների կամքի վրա ապօրինի ազդեցությունների, ընտրակաշառքների, լցոնումների ու կեղծումների մասին բազմաթիվ վկայությունների մասին:
«Այս ամենը շատերին է դրդում ասելու, թե Հայաստանում իշխանության փոփոխություն հնարավոր է միայն ոչ ընտրական, այսինքն՝ քաղաքացիական ընդվզման, անհնազանդության, հեղափոխական, ընդհուպ ապստամբության տարբերակով։ Բայց փաստն այն է, որ Հայաստանի երրորդ հանրապետության պատմության ընթացքում տեղ գտած նմանօրինակ փորձերը, միտումները նույնպես, լավագույն դեպքում ավարտվել են ոչնչով, վատագույն դեպքում՝ հետապնդումներով, քաղաքացիների խոշտանգումներով եւ սպանություններով, ընդդիմության ներկայացուցիչների դատավարություններով, բանտարկություններով»,-նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա անդրադարձել է ընդդիմադիր ակտիվիստներ Հայկ Կյուրեղյանի եւ Գևորգ Սաֆարյանի՝ բանտում պահման պայմանների մասին պտտվող տագնապալի լուրերին՝ նշելով, որ Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնյա Զավեն Միրիջանյանը, որը ընդդիմության ներկայացուցչին կաշառելու փորձ էր արել, դատարանի դահլիճից ազատ է արձակվել։ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության եզրակացությունն այն մասին, որ գործող իշխանության վերարտադրության լճացնող պրոցեսին վերջ դնելու համար հարկավոր է իրագործել երկու պայման.
1. Պետք է լինի ընդդիմադիր քաղաքական ուժ, որը ստանա ժողովրդի վստահության քվեն, այսինքն՝ քվեարկությանը մասնակցած ընտրողների ձայների 50+1 տոկոսը։
2. Պետք է ընդդիմադիր այդ ուժը կարողանա լրջորեն հակազդել ընտրակեղծիքներին, ֆիքսել, պահել իրեն տրված ձայները եւ կարողանա հրապարակայնորեն ապացուցել, որ ինքը ստացել է ժողովրդի վստահության քվեն:
«Ինձ համար ակնհայտ է, որ, առանց այս երկու կետերի ապահովման, ժողովրդավարական իշխանափոխությունը գործնականում անհնար է, որովհետեւ ՀՀ սահմանադրության` փոփոխման ոչ ենթակա հոդվածում ասվում է, որ իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին, ժողովուրդն իր իշխանությունն իրականացնում է ազատ ընտրությունների միջոցով: Եւ ուրեմն՝ երկրում իշխանության միակ աղբյուրը ժողովրդի քվեն է: Ինչ հետագա գործողություններ էլ ձեռնարկելու անհրաժեշտություն առաջանա, այդ գործողությունների լեգիտիմության միակ աղբյուրը կարող է լինել ժողովրդի քվեն, ժողովրդի մանդատը, որը ստանալու միակ միջոցը ընտրություններն են»,- իր խոսքում նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում ժողովրդավարություն չկա: Եվ քանի դեռ հայաստանյան որեւէ ընտրությունների պաշտոնական արդյունքներով ընդդիմությունը չի հաղթել, ժողովրդավարության մասին խոսելն ավելորդ է: Մյուս կողմից, ըստ պատգամավորի, դա բացառապես Հայաստանի լուծելու խնդիրն է:
«Այս իմաստով պակաս կարեւոր չեմ համարում, որ հայաստանյան քաղաքական կյանքի դերակատարները հրաժարվեն որպես Ռուսաստանի կամ Եվրոպայի կամ ԱՄՆ-ի հայաստանյան պրոտեժե ներկայանալու եւ աշխարհաքաղաքական այդ կենտրոնների շահերը Հայաստանի ներքաղաքական կյանքի գործոն դարձնելու բոլոր փորձերից: Հայաստանում ժողովրդավարության աղբյուրը Հայաստանի ժողովրդի ինքնիշխանությունն է եւ Հայաստանին հարկավոր է այնպիսի ժողովրդավարություն, որն ուժեղացնում է Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի ինքնիշխանությունը եւ տեղի է ունենում հանուն եւ ոչ թե ի հեճուկս այդ ինքնիշխանության»,- իր ելույթն ամփոփել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Մի շարք փոփոխություններ՝ ԶՈՒ կարիքների համար գնումների գործընթացում. «Փաստ»Գերմանիումը կդարձնի պերովսկիտային մարտկոցները տիեզերքին համապատասխան Երևանում պարեկը վրաերթի է ենթարկվել (տեսանյութ) Յոթերորդ դասարանի աշակերտը դպրոցում դանակով հարձակվել է դասընկերոջ վրաԻնչպես պետք է գործի TRIPP-ը, եթե երբևիցե գործարկվի. Ավետիք ՉալաբյանԱշխարհաքաղաքական նոր «մեսիջներ». անվտանգության ավանդական երաշխիքներն այլևս հուսալի չեն. «Փաստ»Կիբեռհանցագործության դեմ պայքարը չափազանց կարևոր և արդիական հանձնառություն է. Հրայր ԿամենդատյանԻնչպե՞ս են երեկվա կրակnցներից տուժած քաղաքացիները. մանրամասներ Բարձր ենք գնահատում Գագիկ Ծառուկյանի «Առաջարկ Հայաստանին» նախաձեռնությունը, որը կոչված է համախմբելու աշխարհասփյուռ հայության կարողությունները. Աշոտ ԳրիգորյանՄենք ամեն գնով պետք է պաշտպանենք մեր ինքնությունը․ Արթուր Վանեցյան Ընտրությունների մասնակցության յուրաքանչյուր ձայնի ուժը և լռության գինը. «Փաստ»Եպիսկոպոսների ժողովը Ավստրիայում և ներքաղաքական ճնշումների ստվերը Վիճաբանություն և ծեծկռտուք Երևանում՝ ՝ «Ռոյալ Երևան» ռեստորանի դիմաց․ կան ձերբակալվածներ Արդյունաբերական վերածնունդի օրակարգ․ «Միասնության թևեր»-ը ներկայացրեց իր տնտեսական տեսլականը Մենք այնքան ենք իրար ատում ու այնքան ենք իրար հանդեպ թշնամացած, որ մեզ օտար թշնամիներ էլ պետք չեն. Մհեր ԱվետիսյանՍարսափ ոչ միայն իշխանությունը կորցնելուց, այլև միասնականությունից. «Փաստ»Բաց նամակ ՀՃՇ առաջնորդ գեներալ-մայոր Արշակ Կարապետյանին` Ազգային Հպարտության Տրիբունալի վերաբերյալ «Այս ամենն իրավունքի գերակայության և իրավականության հետ աղերս չունեցող գործընթաց է՝ բացառապես տեղավորվող քաղաքական ծիրում». «Փաստ»Դոլարն ու ռուբլին թանկացել են․ փոխարժեքն՝ այսօր Օդի ջերմաստիճանը կնվազի, ձյուն կտեղա․ եղանակն՝ առաջիկա օրերին Այդ ի՞նչ «ձեռքբերումներից» են խոսում իշխանությունները. «Փաստ»Աղոթք երեխաների համար«Ընդդիմադիր ուժերը պետք է միավորվեն մի քանի խոշոր գաղափարական դաշինքների մեջ և պարտության մատնեն գործող վարչախմբին». «Փաստ»Ընտրական շրջանի «բացումից» երկու օր անց Սյունիքի մարզպետը ֆինանսական աջակցություն է բաժանել բնակիչներին. «Փաստ»ՔՊ-ում էլի ներքին խմորումներ են. «Փաստ»Շոուի վերածված «արդարադատություն». Վահե Հակոբյանի գործի իրական նպատակը. «Փաստ»АТР-500. Ալկարասը դուրս եկավ 1/4 եզրափակիչ եւ կմրցի Խաչանովի հետ Ուկրաինայում մեկնաբանել են ԶՈւ հնարավոր նոր հարձակման ծրագրերը Ավստրիայում ՀՀ դեսպանը Վերներ Ֆասլաբենդին է ներկայացրել տարածաշրջանային խաղաղության օրակարգը և TRIPP նախագիծը Ժնևում Ուկրաինայի հարցով բանակցություններում կողմերը զգալի առաջընթաց են գրանցել․ Քերոլայն Լևիթ Իրանին հարված հասցնելու օգտին բազմաթիվ պատճառներ կան. Սպիտակ տուն Ադրբեջանի նախագահն աշխատանքային այցով Վաշինգտոնում է Օդի ջերմաստիճանը կնվազի, ձյուն կտեղա․ եղանակն՝ առաջիկա օրերին Վահագն Խաչատուրյանի և Կոստանտինոս Տասուլասի ներկայությամբ ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր (տեսանյութ) Ովքե՞ր կստանան երրորդ և հաջորդ երեխաների համար նախատեսված նպաստ «Արարատ-Արմենիա»-ն և «Փյունիկ»-ը հաղթանակներ տարան ուսումնամարզական հավաքի վերջին խաղերում Կցանկանայի՞ք տեսնել նման մենամարտ․ Ծառուկյանը դիմել է երկրպագուներին Պարզվել է այսօր Երևանում ողբերգական միջադեպի հետևանքով հիվանդանոցում մահացածի և 7 վիրավորների ինքնությունը Պուտինը քննադատել է ԱՄՆ-ին Ադրբեջանցիները գյուղում շրջել, գնացել են․ մենք տեսել ենք վիդեոներով. արեգնադեմցիԱլիևն աշխատանքային այցով Վաշինգտոն է մեկնել Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը փակ է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համարԸնտրական շրջանի «բացումից» երկու օր անց Սյունիքի մարզպետը ֆինանսական աջակցություն է բաժանել բնակիչներինԱՄՆ-ն վերջնագիր է ներկայացրել Իրանին Հունաստանում Վահագն Խաչատուրյանն այցելել է Անհայտ զինվորի հուշահամալիր Նոր կադրեր՝ Աջափնյակում տեղի ունեցած կրակոցներից, ինչի հետևանքով կա զոհ և 9 վիրավոր Ծափաթաղում սպանված Տիգրանի քույրը և եղբայրները վերադարձել են մայրիկի մոտ Աշոցքի տարածաշրջանում թույլ ձյուն է տեղում․ Վարդենյաց լեռնանցքը դժվարանցանելի է կցորդով տրանսպորտային միջոցների համարՀարազատներն են եկել, ներսում քննչական գործողություններ են. իրավիճակը՝ Հանրապետական հիվանդանոցում Ամեն ինչ անելու ենք, որ ուրախացնենք մեր ժողովրդին․ Հովհաննես Հարությունյանը՝ «Նոա»-«ԱԶ Ալկմար» հանդիպման մասին