ՀՀ դեսպանը և Ռումինիայի վարչապետը քննարկել են «Արարատից Կարպատներ. հազարամյա պատմություն» ցուցահանդեսի խնդիրները
Ռումինիայում ՀՀ դեսպան Համլետ Գասպարյանի և երկրի վարչապետ Դաչիան Չոլոշի հունվարի 13-ի կայաացած զրույցի ընթացքում դեսպան Գասպարյանը Ռումինիայի վարչապետին է փոխանցել Հայաստանի վարչապետի ողջույնները, հայ-ռումինական օրակարգի հարցերի շարքում ներկայացրել «Արարատից Կարպատներ. հազարամյա պատմություն» ցուցահանդեսի հետ կապված խնդիրները: Ցուցահանդսի անցկացումը նախատեսված է ընթացիկ տարում և այն պատմելու է ռումինահայ մշակութային հարուստ ժառանգության մասին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, վարչապետը, բարձր գնահատելով միջնադարից մինչև այսօր ռումինահայ համայնքի դերը ռումինական կյանքի բոլոր ոլորտներում, կարևորել է նման մշակութային միջոցառումների անցկացումը հայ-ռումինական երկկողմ հարաբերությունների զարգացման, ինչպես նաև երիտասարդ սերնդի դաստիարակության գործում: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել համատեղ աշխատանքը ցուցահանդեսի պատշաճ անկացման ուղղությամբ:
Վարչապետ Դաչիան Չոլոշը Ռումինիայի լիակատար աջակցությունն է հայտնել Հայաստանին նորացված Եվրոպական հարևանության քաղաքականության շրջանակներում, ինչպես նաև երկկողմ և բազմակողմ այլ ծրագրերում: