Հայ պատանիները «Ռիգա Սիմֆոնիա-2015»-ից վերադարձել են մրցանակներով
Ռիգայում կայացած «Ռիգա Սիմֆոնիա-2015» մանկապատանեկան երգի ամենամյա միջազգային մրցույթ-փառատոնից Երևանի մշակույթի պետական քոլեջի սաները Հայաստան են վերադարձել 4 մրցանակով` երկու ոսկե, մեկ արծաթե և մեկ բրոնզե մեդալներով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Երեւանի մշակույթի պետական քոլեջի փոխտնօրեն Վ րեժ Կիրակոսյանը, ով ղեկավարել է մրցույթի հայաստանյան պատվիրակությունը և հանդես եկել ժյուրիի կազմում:
«Նախորդ տարվա համեմատ այս տարի ավելի թեժ էր պայքարը: Այս տարի էլ էինք լավ թիմով գնացել, և պիտի ասեմ, որ գոհ ենք մեր ելույթներից ու մրցանակիցներից»,-տեղեկացրեց նա:
«Միջազգային հիթ» անվանակարգում Սարո Գևորգյանն արժանացել է առաջին մրցանակի` ոսկե մեդալ: «Ժողովրդական հիթ» անվանակարգում Գրիգոր Գրիգորյանը նույնպես գրավել է առաջին հորիզոնականն ու վաստակել ոսկե մեդալը: Իսկ «Երկրի հիթ» անվանակարգում արծաթե մեդալի է արժանացել Էդմոն Մեխակյանը` երկրորդ հորիզոնականը զբաղեցնելու համար: Երգչուհի Անի Թամամյանը «Հեղինակային հիթ» անվանակարգում արժանացել է բրոնզե մեդալի` գրավելով երրորդ հորիզոնականը:
Վրեժ Կիրակոսյանի ջանքերով` որակազրկվել է Թուրքիայի մասնակիցը: «Թուրքիան ներկայացնող աղջնակն, ով իրոք հզոր ձայն ուներ ու լավ կատարեց հանդես էր գալիս «Ժողովրդական անվանակարգում» սակայն կատարեց թուրքական ժամանակակից էստրադային գործերից: Կատարման ընթացքում ես ժյուրիի մյուս անդամներին ասացի, որ սա իրենց ֆոլկը չէ: Երբ ավարտեց իր ելույթը, հարցրեցի` իսկ ի՞նչ երգ ներկայացրեցիք, ասաց մոդեռն-ֆոլկ, ես նրան պատասխանեցի, որ սա ձեր ժամանակակից էստրադային գործերից է, նա զարմացավ»,-տեղեկացրեց նա:
Մասնակցին որակազրկել են: «Նրան ասացի, որ եթե համապատասխան անվանակարգում ելույթ ունենար, նրան տասը` ամենաբարձր միավորը կնշանակեի: Բայց, նրան բացառության կարգով այլ անվականրգում թույլատրեցին մասնակցել , որտեղ զբաղեցրեց 3-րդ տեղը: Շնորհակալություն ՀՀ վարչապետին, ով երկու տարի անընդմեջ մեզ ֆինանսավորում է, որպեսզի երեխաները մասնակցեն մրցույթին: Շնորհակալություն նաև ՀՀ մշակույթի նախարար հասմիկ Պողոսյանին, որ արդեն երկրորդ տարին է նույնպես մեր կողքին է ու աջակցում է այս մրցույթին մեկնելու համար»,-հավելեց նա:
Ռիգայում կայացած «Ռիգա Սիմֆոնիա-2015» մանկապատանեկան երգի ամենամյա միջազգային մրցույթ-փառատոնն այս տարի տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 3-8-ը: