Նոր միտում գյուղատնտեսության ոլորտում
Նարեկ Սարգսյանը Ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
Մեծ բացահայտում չեմ անի, եթե ասեմ, որ գյուղատնտեսությունը հանրապետության տնտեսության առանցքային ոլորտներից մեկն է, ուստի այս ոլորտի զարգացման խթանների կիրառումը ստրատեգիական նշանակություն ունի ՀՀ-ի համար:
Գյուղատնտեսության ոլորտի ակնառու խնդիրներից է բնատնտեսական ներուժի օգտագործման ցածր մակարդակը: Վերջինիս հիմնական պատճառներից է ՀՀ-ում գյուղացիական տնտեսությունների փոքր չափերն ու տնտեսությունների համատեղ գործունեության ձեռնարկումների դանդաղ ընթացքը:
Վերը նշված խնդրի լուծմանն է ուղղված օրերս ԱԺ-ում ներկայացված օրենքի նախագիծը, որով կարգավորում է գյուղատնտեսական կոոպերատիվների և դրանց միությունների ստեղծման, անդամակցության, գործունեության իրականացման, կառավարման, գործունեության դադարման, վերակազմակերպման, լուծարման հետ կապված հարաբերությունները և սահմանում է դրանց մասնակիցների իրավունքները, պարտականություններն ու պատասխանատվությունը:
Ըստ նախագծի կոոպերատիվների ստեղծման հիմնական նպատակներն են գյուղատնտեսական արտադրանքի արտադրությունն ու իրացումը, գյուղատնտեսության ոլորտի սպասարկումը, գյուղատնտեսական արտադրանքի վերամշակումը: