Ինչքան օտար անձնագրով մարդ եք տեսել, կոշիկները լիզել եք․ Փաշինյանը՝ նախկին իշխանությանը (տեսանյութ)
Հեղափոխությունից հետո եղել են մարդիկ, ովքեր բարձր պաշտոններ են ստացել և, գտնվելով վարչապետի ուղիղ ենթակայության տակ, նրա թիկունքում օտարերկրացիների հետ ինչ-ինչ կապի մեջ են եղել: Դրա համար այդ անձինք ազատվել են աշխատանքից: Այս մասին Վայքում բնակիչների հետ նախընտրական հանդիպմանն ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ անդրադառնալով նախորդ իշխանությունների կողմից ներկայիս իշխանությանն ուղղված քննադատություններին։
«Ձեր դիվանագիտությունն ի՞նչ է եղել. ինչքան օտար անձնագրով մարդ եք տեսել, կոշիկները լիզել եք: Ու այսօր պարզվում է, որ կան մարդիկ, որոնց հեղափոխությունից հետո շատ-շատ հանգամանքներով բերել, պաշտոն ենք տվել, վստահություն ենք տվել, բայց պարզվում է, որ նրանց էլ է դուր եկել օտարերկրյա կոշիկների համը: Եվ երկրի բարձրագույն պաշտոնյաները, որոնք գտնվում են երկրի վարչապետի ուղիղ հրամանատարության ներքո, վարչապետի թիկունքում՝ այստեղ-այնտեղ, օտարերկրացիների կոշիկներ են լիզել: Եվ այդ լիզելու համար է, որ վզակոթերին տալով՝ հանել եմ գործից: Եվ ճիշտ եմ արել: Եվ հիմա էլ եկել, քաղաքական գործիչ են խաղում»,-ասաց Փաշինյանն ու զգուշացրեց՝ ինչպես սկսել են, այդպես էլ ավարտելու են:
Փաշինյանը զգուշացրեց՝ որևէ մեկը ՝ լինի նախկին, թե ներկա պաշտոնյա, լինի ուժային, թե ոչ, չփորձի ժողովրդի հետ խաղ տալ: Նա վստահեցրեց՝ նման բան անողները պատասխան կտան: «Հատ-հատ բոլորիդ ծնկի կբերենք՝ ժողովրդով: Եվ հյուսիսների, հարավների, արևմուտքների ու արևելքների վրա հույս չդնեք: Այս երկրում մեկ տեր ու տիրակալ կա, և դա ՀՀ հպարտ քաղաքացին է: Հետո էլ գալիս, ասում են, թե պատիվ ունեն, դուք պատիվ չունենք: Եվ ձեր պատիվը վաղուց ծախել եք օտարներին: Եվ դուք Հայաստանում տեղ չեք ունենալու, կողմնակից չեք ունենալու, բայց դուք Հայաստանից չեք էլ փախչելու, դուք հակ ժողովրդի առաջ պատասխան եք տալու՝ հատիկ առ հատիկ»,-ասաց Փաշինյանը: