Սահմանադրական բարեփոխումները կնպաստեն ժողովրդավարության էլ ավելի զարգացմանը. Ամո Շարոյան
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին 2015թ. դեկտեմբերի 6-ին պետք է վերջնական պատասխան տա Սահմանադրական փոփոխությունների տեքստին: Վստահաբար կարող եմ ասել, որ ոչ ոք մեր դուռը չէր թակել, որ անպայման պետք է փոխենք սահմանադրությունը: Այլ մեր ընտրած դեմոկրատական ուղուց չշեղվելով, ելնելով ժողովրդավարական սկզբունքից, մենք գտնում ենք, որ պայմաններն այնպիսին են, որ Սահմանադրությունը փոփոխությունների կարիք ունի, դա է պահանջում իրականությունը:
Պատասխան տալուց բացի, պետք է կողմ կամ դեմ քվեարկելուց առաջ մեր հասարակությունն իրազեկված լինի: Հասարակությանը պետք է ներկայացվի բազմակողմանի և լիարժեք տեղեկատվություն: Ապահովվեն պայմաններ սահմանադրության փոփոխությունների անաչառ, ազատ կամքի արտահայտման համար: Հստակ պարզաբանվեն, թե ինչ փոփոխություններ են կատարվում, ինչպես կանդրադառնան մեր կյանքի վրա, ինչպիսի լուծումներ կկատարվեն: Սահմանադրական փոփոխություններն առաջընթաց է իր մեջ պարունակում: Եվս մեկ քայլ առաջ է, որպեսզի ժողովրդավարությունը մեր երկրում հաստատուն հիմքերի վրա պահենք` հուսալիորեն պաշտպանելով մարդու իրավունքները: Այն միջազգային առումով բնութագրում է որպես ժողովրդավարությանը համապատասխանող: Խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցնելով` կյանքում կապահովվի հավասարակշռությունն իշխանության բարձրագույն մարմինների միջև: Այն կնպաստի կոլեգիալ կառավարմանը, իսկ կառավարության քաղաքական պատասխանատվությունը խորհրդարանի առջև կբարձացնի խորհրդարանի դերը որպես օրենսդիր, ինչպես նաև վերահսկողություն ունեցող մարմնի: Այն միային կապահովի ժողովրդավարության էլ ավելի զարգացումը:
Համամասնական ընտրական ձևը կբերի կոլեկտիվ պատասխանատվության զարգացման: Բազմակուսակցական համակարգը որպես ժողովրդավարության հիմնական ատրիբուտներից մեկը կլինի, էլ ավելի կբարձրանա կուսակցությունների դերը հանրության քաղաքական կամքի ձևավորման և ազատ արտահայտման համար: Հանրության ձայնը վճռորոշ կդառնա իշխանությունների համար: Սահմանադրության նորմերը գործում են անմիջականորեն: Իրավունքի գերակայության սկզբունքը կգործի անմիջականորեն և ոչ թե սրա կամ նրա ցանկությամբ: Սահմանադրորեն առաջին անգամ ամրագրվում է սոցիալական շուկայական տնտեսությունը, որպես մեր երկրի տնտեսական կարգի հիմք, որը պետք է ծառայի մեր երկրում ընդհանուր տնտեսական բարեկեցությանը և սոցիալական արդարության պահպանմանը:
Սահմանադրորեն առաջին անգամ շեշտվում է ընտանիքի, որպես հասարակության բնական և հիմնական բջջի հատուկ պաշտպանությունը: Նախագիծը փոփոխություն է առաջարկում նաև մարդու հիմնական իրավունքների գլխում, որի նպատակը դրանց երաշխավորված պաշտպանությունն է: Սահմանադրական փոփոխությունների նախագծով դատավորների նշանակման ընթարցակարգը նպատակ ունի ապահովելու դատավորի լիարժեք անկախությունը, երաշխավորելու դատական իշխանության ինքնուրույնությունը և կառավարման արդյունավետությունը:
Սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի 89-րդ հոդվածի 2-րդ կետի համաձայն, «Ազգային ժողովում Ընտրական օրենսգրքով սահմանաված կարգով տեղեր են հատկացվում ազգային փոքրամանությունների համար»: Նշված սահմանադրական նորմը խոսում է այն մասին, որ ՀՀ-ում երաշխավորվում է ազգային փոքրամասնությունների այնպիսի իրավունքը, որը վերաբերվում է ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների կողմից իշխանությունների իրականացմանը մասնակցելու լրացուցիչ երաշխիքներ սահմանելուն:
Սահմանադրությամբ հատուկ իրավական երաշխիք սահմանելով մեր պետությունում ստեղծվում են այնպիսի պայմաններ, որ ազգային փոքրամասնությունները ոչ միայն իրավունք, այլ նաև հավասար հնարավորություն ունենան լիարժեք մասնակցելու մեր պետության իշխանության իրականացմանը: Սահմանադրական մակարդակով վերոհիշյալ նորմի ամրագրումը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների իրավունքները հարգվում և պաշտպանվում են մեր պետության կողմից, որ մեր երկրում մարդու, քաղաքացու, ազգին փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների իրա վունքներն և ազատությունները բարձրագույն արժեք են: Նման քաղաքական որոշում կայացնելու համար մենք մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում մեր երկրի ղեկավարությանը:
Վերը նշված նորմի ընդունումն իր ճիշտ ժամանակն ունի: Մեզ պետք է, որ Սահմանադրությունը գործի, աշխատի և ամուր գրավական դառնա վաղվա մեր պետության առաջընթացի համար: ՀՀ հասարակությունը պետք է ասի իր խոսքը մեր ընդհանուր շահերին հավասարակշիռ և համաչափության սկզբունքի հիման վրա: Չէ որ Սահմանադրությունը մեկ անհատի, պաշտոնյայի, խմբի համար չէ: Այն ողջ ժողովրդի, հետագա սերունդների համար է:
Իսկ նրանք ովքեր նույնիսկ հիմա գտնում են, որ հետաքրքրվածություն չկա սահմանադրական փոփոխությունների հետ կապված, հավատացնում եմ, որ նորմալ հետաքրքրվածություն կա` արձագանքելու հասարակական հարաբերություններում տեղի ունեցող փոփոխություններին: Ուղղակի ինչ-որ մարդիկ չեն ուզում այն տեսնել, բայց համոզված եմ, որ շատ շատերը կողմ են առաջարկվող փոփոխություններին: Կարևոր է, որ այո և դեմ բոլոր կողմերը հավասար իրավունքով կարողանան իրենց ձայնը տեղ հասցնել, որը երաշխավորվում է մեր պետության կողմից:
Այսօր մենք խորհրդակցում ենք, պատրաստ ենք համագործակցել «Այո» քվեարկող հասարակական և քաղաքական ուժերի հետ, բոլոր նրանց հետ, ովքեր պատրաստ են մեր երազած Հայաստանը կառուցելու համար, մարդու իրավունքները և ազատությունները հուսալիորեն պահպանելու համար:
Հաշվի առնելով միջազգային փորձը և Սահմանադրական միտումների զարգացումը`  գտնում եմ, որ Սահմադրության նախագիծը կընդունվի, այդ որոշումից կշահի և մեր պետությունը, և ամբողջ հասարակությունը: Այն կնպաստի հանրային լիարժեք կյանքի ապահովմանը: Մեր միավորումը որոշում է կայացրել «Այո» ասել Սահմանադրական բարեփոխումներին:
Տա Աստված, որ Սահմանադրական փոփոխությունները մեր երկրին` Հայաստան աշխարհին, միայն դրական զարգացում ապահովեն:
«Միդիա-Շանգալ» եզդիների ազգային միավորում ՀԿ խորհրդի նախագահ Ամո Շարոյան
Արցախը օկուպացրել են Ադրբեջանի զինվшծ ուժերը, իսկ Հայաստանը՝ Ալիևի կամակատար քաղաքական ուժը. Արմեն Աշոտյան «ՀայաՔվեն» հաստատակամ է Արցախը երբևէ դարձյալ հայկականացնելու առաքելության հարցումԱնհայտ ամերիկյան ինքնաթիռ է հատել Ռուսաստանի սահմանը «ՀայաՔվե» միավորումը տարածքային գրասենյակ բացեց Արարատի մարզի Մասիս համայնքումԲաքվում հայ են դատում, Երևանում իշխանությունները դիսկոտեկ են անում և զվարճանում․ Մենուա ՍողոմոնյանՓետրվարի 20-ին առաջին անգամ ցուցադրվել է «Թոմն ու Ջերին» մուլտֆիլմը Ucom-ը և Hero House Yerevan-ը կշարունակեն համագործակցել ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ․ Արարատի մարզում ՊՆ զինծառայող է մшհшցել․ ինչ է կատարվումՊատրաստ եմ լսել դառը խոսքեր, սրտացավ առաջարկներ՝ իրական, դժվար, ամենօրյա կյանքի մասին, որ միասին գտնենք լուծումները. Գագիկ Ծառուկյան Երևանի և մարզերի հարյուրավոր հասցեներում երկար ժամանակ լույս չի լինելու Փաստեր Հաղարծին վանքի մասին, որոնք հաստատ չգիտեիր. բացահայտելով Հայաստանը (մաս 10)Մի շարք հասցեներում ջուր չի լինելու Արտաքին զիջումներ, ներքին ճնշումներ. իշխանության պահպանման երկակի ռազմավարություն Ընտրակա՞շառք, թե՞ վարչական ռեսուրս․ Սյունիքում աջակցությունների բաժանումը նախընտրական մեկնարկից օրեր անց Վատ լուր․ օդի ջերմաստիճանը կփոխվի Հայաստան եմ վերադառնում խաղաղության ավելի մեծ վստահությամբ. Նիկոլ Փաշինյան ՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի են․ Լարսը փակ է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար Օբաման բացահայտել է գաղտնիքը՝ հայտարարելով այլմոլորակայինների գոյության մասին․ Թրամփ Երևան-Երասխ ճանապարհին «BMW»-ն դուրս է եկել ճանապարհի երթևեկելի հատվածից և բախվել ճամփեզրյա ծառերին․ կա զnh Հայը տարբեր փուլերում իր խելամիտ և ռացիոնալ որոշումը կայացրել է, և մեր հավաքական ճակատագրի հարցը կրկին կախված է մեր սկզբունքային դիրքորոշումներից․ Աբրահամյան Ադելիա Պետրոսյանն Իտալիայի օլիմպիական խաղերում զբաղեցրեց 6-րդ հորիզոնականը Այն մասին, թե ինչպիսի բանակ ենք մենք կառուցելու իշխանության գալուց հետո. Ավետիք ՉալաբյանԴոլարը թանկացել է, ռուբլին՝ էժանացել․ փոխարժեքն՝ այսօր ԳՈՀՈՒԹՅԱՆ ԱՂՈԹՔԱլիևի անվտանգության աշխատակիցները ծեծի են ենթարկել Վաշինգտոնում նրա ռեժմի դեմ բողոքող ցուցարարներին Կոչ ենք անում ՀՀ իշխանություններին դադարեցնել Եկեղեցու հանդեպ հալածшնքները և հարգել Եկեղեցու դարերով ամրագրված ինքնիշխանությունն ու ինքնավարությունը․ Եպիսկոպոսաց հավաքի մասնակիցների հայտարարությունը Սպասվում են տեղումներ՝ լեռներում ձյան, նախալեռներում՝ անձրևի տեսքով Մեծատառերով գրված «խաղաղություն» բառի ֆոնին Ադրբեջանի նախագահն ու Հայաստանի վարչապետը իրար ձեռք են սեղմում․ խորհրդանշական իմաստ ունի․ Հաջիև «Լադա»-ն խուզարկել են ու թմրամիջոցի 71 փաթեթ հայտնաբերել Թբիլիսիի Խոջիվանքի պանթեոնում կատարվեց հոգեհանգստյան կարգ և ծաղիկների խոնարհում Թումանյանի շիրիմին «Նոան» հաղթեց «ԱԶ Ալկմարին» Իսակովի պողոտայում այրվել է ավտոմեքենա. կա տուժած Կասպից ծովում երկրաշարժ է տեղի ունեցել ԵՄ-ն պաշտոնապես ԻՀՊԿ-ն ճանաչել է որպես ահաբեկչական կազմակերպություն Հայաստանը հետաքրքրված է հնդկական «Pralay» հրթիռներով «Բարսելոնան» մրցավարների չի կաշառել․ Լա Լիգայի նախագահ Նա էր խաղում ինձ հետ, ոչ թե հակառակը․ Լուիշ Ֆիգուն՝ Ռոնալդուի մասին Եթե Իրանը սխալ թույլ տա և հարձшկվի մեզ վրա, ապա կհանդիպի այնպիսի պատասխանի, որը նույնիսկ չի կարող պատկերացնել․ Նեթանյահու Հնդկաստանում կանցկացվի 74 երկրների մասնակցությամբ ռազմածովային զորավարժություններ «Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի «Հայ Վիրտուոզներ» ծրագրի կրթաթոշակառու Էդուարդ Դայանը արժանացել է Գրան Պրիի «Հաբլը» նկարահանել է մահացող աստղի վերջին շունչը. «Ձու» միգամատության ցնցող լուսանկարը Վահագն Խաչատուրյանը դասախոսություն է կարդացել Հունաստանի հեղինակավոր ուղեղային կենտրոնում Ավանում հարգանքի տուրք են մատուցել լեգենդար մարշալ Համազասպ Բաբաջանյանի հիշատակին Սրտանց շնորհավորում եմ եզդիական համայնքին Սուրբ Նաբիի (Խըդըր Նաբիի) տոնի առթիվ․ Նարեկ ԿարապետյանԹրամփը մեկ տարով երկարաձգել է Ռուսաստանի դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցները Էմանուել Մակրոնը մայիսի 4-ին կժամանի Հայաստան Ամասիայում Ադրբեջանցիներ են վերադառնում, Երևանում սկանդալային կրակոցներ են․ Էդմոն ՄարուքյանՆրանք չեն կարող միջուկային զենք ունենալ, դա պարզից էլ պարզ է. Թրամփը՝ Իրանի հետ բանակցությունների մասին Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է Հունաստանի խորհրդարանի նախագահ Նիկիտաս Կակլամանիսի հետ Մի խումբ երկրներ, ներառյալ՝ Ադրբեջանը, 7 միլիարդ դոլար կհատկացնեն Գազայի վերականգնմանը