Ղահրամանյանը վստահ է՝ մարզպետների ինստիտուտն ավելորդություն չէ, Ղուկասյանը պնդում է՝ խոշոր քաղաքների հետ մարզպետները մշտապես «կռվշտոցի» մեջ են
«Ծառուկյան» դաշինք խմբակցության պատգամավոր, Գյումրու նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը հստակ չի կարող ասել` համայնքների խոշորացումից հետո մարզպետների ինստիտուտն ավելորդ է, թե ոչ: Tert.am-ի հետ զրույցում, սակայն, Ղուկասյանը նշեց, թե մեծ քաղաքների ու մարզպետարանների միջև «կռվշտոց» մշտապես առկա է, իսկ շատ բաժիններ մարզպետարանում, ըստ էության, ավելորդ են:
«Չեմ կարող ասել, բայց ընդհանուր մի բան գիտեմ. օրինակ՝ մարզպետարանը մշակույթի բաժին չպետք է ունենա, սպորտի, քաղաքաշինության, առողջապահության բաժիններ ևս: Օրինակ՝ կոնկրետ Գյումրու համար եմ ասում, որովհետև Գյումրու քաղաքապետարանն այդ ամենն ունի, իսկ մարզպետարանը ոչ մի լծակ չունի դրանց վրա իշխելու կամ թեկուզ ֆինանսավորելու: Նշանակում է` ազատում է քաղաքապետը, ֆինանսավորում է քաղաքապետը և այդ ամենը կարելի է տնտեսել»,-ասաց նա:
Նշենք, որ մամուլը գրել էր, թե իշխանության վերնախավում քննարկվում են սպասվող կառուցվածքային փոփոխություններ և տարբերակներից է, որ համայնքների խոշորացումից հետո առհասարակ մարզպետների ինստիտուտը կա՛մ կվերացնեն` ստեղծելով խոշորացված շրջաններ՝ ընտրովի ղեկավարով, կա՛մ փոփոխությունների արդյունքում իրար մոտ գտնվող մարզերը միավորեն. արդյունքում` 10-ի փոխարեն կլինի 4-5 մարզ։
Վարդան Ղուկասյանի խոսքով, իհարկե, պետք չէ միանգամից այդ օղակները վերցնել մարզպետարանից, այլ մարզպետին տալ լծակ որոշ գերատեսչական կառույցների պաշտոններում նշանակման գործընթացի ժամանակ:
«Ինչպես Խորհրդային միության ժամանակ էր, մարզպետն իր «ռեկոմենդացիան» տալիս էր,  որ այս պաշտոնին կողմնակից ենք, վստահում ենք: Տան որոշակի լիազորություններ մարզպետին` պետական գործունեություն ծավալելու տվյալ մարզում, որ մարզպետը լուրջ դերակատարություն ունենա, բայց մնացած հաստիքների դեպքում կողմնակից եմ, որ դա վերապահվի խոշորացված ու խոշոր քաղաքներին»,-ասաց նա:
Դիտարկմանը, թե այսինքն` մեծ համայնքները մարզպետին դե ֆակտո չե՞ն ենթարկվում, Վարդան Ղուկասյանը պատասխանեց, թե ինքը գիտի, որ լուրջ լիազորություններ չունեն մարզպետները:
«Այսինքն՝ խոշոր քաղաքներում գիտեմ կռվշտոց է, բայց եթե եղբայրդ էլ լինի, անպայման իր հետ էլ համաձայնության չես գա: Այսինքն՝ նա ասում է` ես մարզպետն եմ, պետք է ինձ ենթարկվեք, այնտեղի մշակույթի բաժինն ասում է ինձ պետք է ենթարկվեք, բայց քաղաքի բոլոր մշակութային օջախները, դպրոցները պատկանում են քաղաքի մշակույթի բաժնին, այդ բաժինն է ֆինանսավորում, նշանակում, ազատում, միջոցառումներ կազմակերպում։ Մարզպետարանի մշակույթի բաժինն ի՞նչ պետք է անի նրանց նկատմամբ, ոչ մի գործառույթ չունի, ուղղակի հաստիքներ են ստանում: Ես կողմնակից եմ, որ դրանք էլի վերապահվեն ՏԻՄ-երին, ամբողջ աշխարհում էլ տենցա, աշխարհի փորձ կա, կարելի է այն վերցնել և օգտագործել»,-ասաց նա:
Վարդան Ղուկասյանը միաժամանակ նկատեց, թե ի տարբերություն մարզպետի, ով նշանակովի պաշտոնում է, խոշորացված համայնքի ղեկավարը և մեծ քաղաքների ղեկավարներն ընտրվում են: «Այսինքն՝ ընտրովի մարդն ավելի հզոր է, եթե ընտրովի է, նշանակովի չէ։ Այսօր, ցավոք, նշանակովի է։ Եթե մարդն ընտրվում է ժողովրդի կողմից, նա պետք է ժողովրդի շահերը պաշտպանի, եթե մեկի կողմից  է նշանակվում, նրա շահերը պետք է պաշտպանի»,-ասաց նա:
Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանը, ով 2006թ-ից մարզպետ է, Tert.am-ի հետ զրույցում նման հարցի քննարկումն անտրամաբանական որակեց: «Ես նման բան չեմ լսել։ Երբ նման հարց կլինի, կքննարկեն, ես այդ ժամանակ իմ կարծիքը կասեմ, նման հարց չի եղել, ես ի՞նչ կարծիք հայտնեմ»,-ասաց նա:
Հարցին` տրամաբանակա՞ն է այն դիտարկումը, թե խոշորացված համայնքների դեպքում արդեն մարզպետի գործառույթն ավելորդ է,  Ղահրամանյանը պատասխանեց. «Ո՛չ, տրամաբանական չէ վերացնել: Ով նման տեսակետ է հայտնում, թող գա կանգնի, հիմնավորի, բացատրի, տեսնենք ոնց է, որ ավելորդ է, որպեսզի մենք իմանանք ինչ պատասխանենք։ Հիմնավորում չկա»:
Հնդկաստանը հետաձգել է ԱՄՆ-ի հետ առևտրային բանակցությունները՝ մաքսատուրքերի անորոշության պատճառովԵվրոպացիները Ժնևում նստած էին նախասրահում ու սուրճ էին խմում, մինչ եռակողմ բանակցությունները ընթանում էին․ ԼավրովՀայաստանում կգործեն մթերման կայաններ, որոնք գյուղացուց մթերքը կընդունեն կայուն գնով, կփաթեթավորեն և կարտահանեն․ Նարեկ ԿարապետյանԵթե պшտերազմն ավարտվի, Ուկրաինայի ֆինանսավորումն էլ կավարտվի․ Օրբան Թրամփը հայտարարել է նախկինում սահմանված մաքսատուրքերը 10%-ից 15% բարձրացնելու մասինBottega Veneta-ն թարմացնում է Veneta պաշտամունքային պայուսակը՝ 11 գույն, չորս չափս և անհավանական բարձր գինԺողովուրդը խաղից դուրս է, ընտրությունը իմիտացիա․ ինչպես է վերարտադրվում իշխանությունը․ Էդմոն ՄարուքյանԱՄՆ֊ն տարածաշրջանում ահռելի քանակությամբ զենք է կուտակում. Արշակ ԿարապետյանԶելենսկին պատժամիջոցներ է սահմանել 46 ռուսաստանցու և Իրանի 2 քաղաքացու նկատմամբԲա չիմացաք․ ո՞վ է բերել Նիկոլին․ Արմեն ԱշոտյանՀորոսկոպ. Ի՞նչ է պակասում յուրաքանչյուր կենդանակերպի նշանին Իրանը չի զիջի համաշխարհային տերությունների ճնշման տակ․ Փեզեշքիան ՆԱՍԱ-ն նախատեսում է մարտի սկզբին տիեզերագնացներ ուղարկել Լուսին Զելենսկին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ քննարկել է եռակողմ բանակցությունները Տեխնիկապես նրանք տարբեր են, սակայն հոգեբանական առումով շատ նման են. Դիբալան՝ Մեսսիի և Ռոնալդուի մասինՃՏՊ Երևան-Սևան ավտոճանապարհին Ընտրություններին կմասնակցենք ԲՀԿ-ի հետ՝ միանում ենք Գագիկ Ծառուկյանի «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրին Ընտրություններին կմասնակցենք ԲՀԿ-ի հետ․ միանում ենք Գագիկ Ծառուկյանի «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրին․ Սուրեն Սուրենյանց Սպասվում են տեղումներ, բուք, ջերմաստիճանը կնվազի Որքան էլ փորձ արվի ուղղորդել կամ պարտադրել օրակարգ, վերջնական խոսքը միևնույն է մնում է քաղաքացուն․ Ռիտա ՏոնոյանԳրոսմայստեր Արամ Հակոբյանը հաղթել է Տաշքենդում անցկացված «Al-Beruniy» շախմատի միջազգային մրցաշարի «Masters» խմբում Մենք Ուկրաինային տվել ենք այն ամենը, ինչ կարող էինք․ մենք այլևս ոչինչ չենք կարող անել․ Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար Արթուր Ավետիսյանը մարմնամարզության Աշխարհի գավաթի խաղարկության Օղակների վարժության եզրափակիչում դարձել է հաղթող Վեհափառ Հայրապետը հրաժարվել է ցուցմունք տալ․ փաստաբան Երևան-Սևան-Իջևան ավտոճանապարհին բшխվել են «Nissan Rogue»-ը և «Volkswagen»-ը. կա 5 վիրավnր Պուտինը միշտ անկեղծ է եղել մեր հանդիպումների ժամանակ․ նա ինձ հայտնել է, թե որտեղ են իր կարմիր գծերը․ Ուիթքոֆ Սևան-Երևան ավտոճանապարհին «ԳԱԶ 53»-ը վրшերթի է ենթարկել «Mercedes» մակնիշի ավտոմեքենայից իջած 2 քաղաքացու և բшխվել «Mercedes»-ին․ կան վիրшվորներ Վթարային ջրանջատում. ո՞ր հասցեներում ջուր չի լինի Տարադրամի փոխարժեքները՝ այսօր «Մանչեսթեր Սիթին» հաղթեց «Նյուքասլ Յունայթեդին» «Opel»-ը Զովունի-Եղվարդ ավտոճանապարհին դուրս է եկել երթևեկելի գոտուց, բшխվել հողաթմբերին և հայտնվել ճանապարհից դուրս․ կա վիրшվոր ՊՍԺ-ն հաղթեց «Մեցին» և գլխավորեց Լիգա 1-ի մրցաշարային աղյուսակը Արաղչին և Գրոսսին հեռախոսազրույցի ընթացքում ընդգծել են երկխոսության կարևորությունը՝ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները առաջ մղելու համար Ուկրաինայի Լվով քաղաքում պայթյnւններ են տեղի ունեցել․ կա զnհ «Ալ-Նասրը» սեփական հարկի տակ խոշոր հաշվով հաղթեց «Ալ-Հազեմին» Եթե պшտերազմն ավարտվի, Ուկրաինայի ֆինանսավորումն էլ կավարտվի․ Օրբան Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ III-ը ոստիկանությանը հասանելիություն է տվել իր եղբոր՝ նախկին արքայազն Էնդրյուի գործունեությանը վերաբերող բոլոր փաստաթղթերին Եկեղեցու հարևանությամբ սպանված տղան պայմանագրային զինծառայող էր. բացառիկ մանրամասներ Հայկական ծագման ապրանքների արտահանումը 2017 թվականին կազմել է 2 մլրդ դոլար, 2025թ.՝ 4,46 մլրդ դոլար․ աճը՝ ավելի քան 2,2 անգամ․ Պապոյան Բանակցությունները կարող են տեղի ունենալ երեք շաբաթվա ընթացքում, որոնք կհարթեն Պուտինի, Թրամփի և Զելենսկու հանդիպման ճանապարհը․ Ուիթքոֆ ՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի են․ Լարսը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար Սասունիկ բնակավայրի մոտակայքում «VAZ» մակնիշի ավտոմեքենան դուրս է եկել ճանապարհի երթևեկելի հատվածից, բшխվել էլեկտրասյանը և շրջվել․ վարորդը մшհացել է Դանիան շահագործման է հանձնել Հյուսիսային Եվրոպայի ամենամեծ արևային մարտկոցների պարկըԵրկրաշարժ է տեղի ունեցել«Ինտեր»-ը հաղթեց «Լեչչե»-ին․ Մխիթարյանը՝ գոլի հեղինակ (տեսանյութ) Փետրվարի 24-ին գազ չի լինելու ՆԱՍԱ-ն նախատեսում է մարտի սկզբին տիեզերագնացներ ուղարկել Լուսին Իրանի վրա հարձակումը կարող է վերածվել երկարատև հակամարտության. NYT Մոտ 90 երկիր ստորագրել է ԱԲ ազդեցության մասին հռչակագիրը Հերթական ֆինանսական բուրգն է տարածվում հայկական սեգմենտում, այս անգամ gxmcoin անվանումով. զգուշացում