Խաչատուրովը ՀԱՊԿ–ում «բախվելու» է «ադրբեջանամետ բլոկի» դիրքորոշմանը
Արտյոմ Բալասանովը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
Յուրի Խաչատուրովը նշանակվել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար: Նա իր պարտականությունները կստանձնի 2017-ի մայիսի 2-ին: Այդ մասին Բիշքեկում հայտարարել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատար Վալերի Սեմերիկովը:
«ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցը քննարկելիս միաձայն որոշում է կայացվել այդ պաշտոնում մայիսի 2-ից նշանակել Յուրի Խաչատուրովին»,-ասել է Սեմերիկովը:
Խաչատուրովը ՀԱՊԿ–ում բախվելու է «ադրբեջանամետ բլոկի»`Ղազախստան, Բելառուս, երկրների դիրքորոշումներին, որոնք դեռևս Նիլոլայ Բորդյուժայի օրոք տարբեր հարթակներում պաշտպանում էին Ադրբեջանի «տեսակետը» ղարաբաղյան հարցում։ Երբ Ադրբեջանը դիմում էր սադրանքների ղարաբաղյան ճակատում և հայ–ադրբեջանական սահմանին`Տավուշ և այլն, հայկական փորձագիտական դաշտն ու ԶԼՄ–ները պահանջում էին Բորդյուժայից կտրուկ հայամետ դիրքորոշում ու Ադրբեջանի քննադատություն`շատ օբյեկտիվ ու ճիշտ գնահատական ակնկալելով, քանի որ ագրեսորն իրոք Բաքուն էր։
Սակայն Բորդյուժան, ցանկանալով պահպանել կազմակերպության չեզոքությունը`այո, ՀՀ ՀԱՊԿ–ի անդամ է, սակայն ղարաբաղյան հարցով զբաղվում է Մինսկի խումբը, հանդես էր գալիս երկու կողմերին ուղղված կոչերով`պահպանել խաղաղությունն ու հարցը լուծել խաղաղ ճանապարհով։
Այժմ Խաչատուրովը նշանակվելով այդ բարձր պաշտոնին նույնպես շարունակելու է`հասկանալի է, նա հայ է, եղել է ՀՀ ԳՇ պետ, պետք է փորձի պահպանի բալանսն ու հնարավորինս չեզոքություն պահպանի ՀԱՊԿ–ի ներսում`հայկական շահերն առաջ տանելու, թե ղարաբաղյան հարցում։
ՀԱՊԿ–ում վերջնական ու ծանրակշիռ ձայնը պատկանում է ՌԴ–ին`Մոսկվան չի կարող թույլ տալ, որ ՀԱՊԿ–ը`անկախ քարտուղարի քաղաքացիությունից ու ազգությունից վերածվի միակողմանի հայամետ կառույցի`հաշվի առնելով թյուրքախոս անդամների`Ղազախստան, Ղրղզստան դիրքորոշումն ու Մինսկի խմբի չխանգարելու քաղաքականությունը։
Խաչատուրովից պետք է ակնկալել ՀԱՊԿ–ՀՀ ռազմավարական կապերի խորացումը, ռազմա–տեխնիկական համագործակցության ոլորտը նոր մակարդակի բարձրացնելու աշխատանք(կադրերի պատրաստում, ՀԱՊԿ ակադեմիա, զորավարժությունների ակտիվացում ՀՀ տարածքում), սակայն ինչ վերաբերվում է ղարաբաղյան հարցին`Ադրբեջանի սադրանքներին ՀՀ–ի ուղղությամբ`Տավուշում սահմանային լարվածություն և այլն(չմոռանանք, որ Տավուշում 3–րդ բանակային կորպուսի հրամանատարն է նրա որդին`Գրիշա Խաչատուրովը), ՀԱՊԿ–ի նորանշանակ քարտուղարը պահպանելու է այն «ավանդույթը», որ թողել է Բորդյուժան ու հաշվի առնի այն «շահերի բախումները», որոնք առկա են ՀԱՊԿ–ի անդամների միջև`«ադրբեջանամետ բլոկի», ՌԴ–ի ազդեցիկ խոսքի ու ՀՀ–ին հնարավորինս օգուտ տալու բալանսի ենթատեքստում։