Թուրքիան մեծ թվով զրահատեխնիկա է տեղափոխում Սիրիա
Թուրքիան, որը Սիրիայի տարածքում «Իսլամական պետության» դեմ իրականացնում է «Եփրատի վահան» գործողությունը, մեծ թվով զրահատեխնիկա է տեղափոխում Սիրիա:
Այս մասին հայտնում է «Ռիա նովոստի»-ն:
Սիրիա տեղափոխվող զրահատեխնիկան արդեն հասել է հարավ-արևելյան Գազիանթեփ նահանգ:
Թուրքիան տեղափոխվող զրահատեխնիկան պատրաստվում է օգտագործել «Եփրատի վահան» գործողության շրջանակում:
Թուրքիան Սիրիայի տարածքում 2016 թվականի օգոստոսի 24-ից իրականացնում է «Եփրատի վահան» անունը կրող գործողություն: «Իսլամական պետություն» խմբավորման դեմ պայքարելու պատրվակով թուրքական ուժերը հիմնական հարվածը հասցնում են Սիրիայի քրդերին: «Եփրատի վահան» գործողության ընթացքում սպանված թուրք զինվորների թիվը հասել է 71-ի:
Փետրվարի 17-ին Սիրիայի արտաքին գործերի նախարարությունը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին և անվտանգության խորհրդին ուղարկել էր երկու միանման նամակ, որոնք իրազեկում են Թուրքիայի կողմից Սիրիայի Արաբական Հանրապետության ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ իրականացվող շարունակական վտանգավոր գործողությունների մասին:
Սիրիայի ԱԳՆ-ն ՄԱԿ-ից, մասնավորապես պահանջել էր վերջ տալ Թուրքական վարչակարգի կողմից սիրիական ժողովրդի դեմ իրականացվող խախտումներին: